W USA ropa po 73 USD; impas w OPEC+ trwa

  • PAP
opublikowano: 07-07-2021, 07:58

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie zwyżkują, po spadku na zakończenie poprzedniej sesji o 2,4 proc. z najwyższego poziomu od 2014 r. Inwestorzy śledzą sytuację związaną z impasem w OPEC+ i brakiem porozumienia o wielkości dostaw ropy - informują maklerzy.

fot. Bloomberg

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VIII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 73,49 USD, wyżej o 0,15 proc.

Ropa Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 74,56 USD za baryłkę, wyżej o 0,04 proc.

Nadal nie wiadomo, czy dojdzie do porozumienia OPEC+ w sprawie wielkości produkcji w najbliższych tygodniach.

Zjednoczone Emiraty Arabskie nie godzą się na to, jak mierzyć cięcia produkcji, a to spowodowało, że nie przeszła wstępna propozycja zwiększenia podaży ropy przez OPEC+.

Sekretarz prasowy Białego Domu Jennifer Psaki "Jen" poinformowała, że amerykańscy urzędnicy administracji prezydenta USA Joe Bidena rozmawiają z przedstawicielami Arabii Saudyjskiej i ZEA w nadziei na osiągnięcie konsensusu i powstrzymania wzrostu cen ropy.

"Nie jesteśmy stroną rozmów (w ramach OPEC+), ale w weekend i w tym tygodniu przeprowadziliśmy wiele rozmów na wysokim szczeblu z urzędnikami z Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i innymi partnerami z OPEC" - powiedziała Psaki.

USA mają nadzieje, że rozmowy te doprowadzą do osiągnięcia porozumienia w ramach OPEC+, które "będzie promować dostęp do niedrogiej i niezawodnej energii" - wskazała Psaki.

W czasie trwającego sporu w OPEC+ Arabia Saudyjska już zdecydowała się na podwyższenie cen swojej ropy Arab Light dla odbiorców w Azji - Saudi Aramco podwyższył cenę tej ropy o 80 centów do 2,70 USD powyżej regionalnego benchmarku. To najmocniejsza podwyżka ceny ropy Arab Ligth mdm od stycznia i sugeruje, że Saudowie nie zwiększą podaży ropy w sierpniu.

"Z komentarzy kluczowych członków OPEC wynika, że prawdopodobnie jednak osiągną porozumienie" - mówi tymczasem Wayne Gordon, strateg UBS Wealth Management.

Eksperci JPMorgan Chase & Co. również spodziewają się, że dojdzie do dealu w ramach sojuszu OPEC+.

"Oczekuje się, że OPEC+ ostatecznie zgodzi się w nadchodzących tygodniach na zwiększenie produkcji ropy o 400 tys. baryłek dziennie każdego miesiąca, do końca 2021 r." - piszą w nocie.

Brak porozumienia w ramach sojuszu może oznaczać, że obecne limity produkcji ropy zostaną też utrzymane w sierpniu, o ile do tego czasu OPEC+ nie wznowi negocjacji.

Na zakończenie poprzedniej sesji ropa WTI na NYMEX w N.Jorku taniała o 2,4 proc., a Brent na ICE straciła 3,4 proc

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane