W USA ropa tanieje

  • PAP
opublikowano: 20-09-2021, 08:22

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają. Uwaga inwestorów kieruje się już na zbliżające się posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej w tym tygodniu i możliwe sygnały o dążeniu do ograniczenia bodźców stymulujących gospodarkę - informują maklerzy.

fot. Bloomberg

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 71,24 USD, niżej o 1,01 proc.

Ropa Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje zaś 74,68 USD za baryłkę, mniej o 0,88 proc.

Przed rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym spotkaniem Fed tanieje dolar, a to powoduje, że towary wyceniane w amerykańskiej walucie stają się mniej atrakcyjnym aktywem dla kupujących.

Analitycy prognozują, że podczas posiedzenia Rezerwy Federalnej bankierzy centralni zasygnalizują, że są gotowi do rozpoczęcia działań w celu ograniczania miesięcznych zakupów aktywów.

"Na rynek powracają nerwy przed posiedzeniem Fed i to ciąży na rynkach ropy" - wskazuje Vandana Hari, założycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

Hari dodaje, że czynniki wspierające wzrost cen ropy w ub. tygodniu, jak duże spadki zapasów w USA i powolny powrót produkcji surowca po huraganie Ida, już osłabły.

Irak prognozuje, że ceny ropy mogą wynieść ok. 70 USD za baryłkę w I kwartale 2022 r., przy równowadze popyt-podaż, dzięki wzrostowi dostaw surowca z krajów OPEC+ i dalszemu ożywieniu zapotrzebowania na paliwa po pandemii Covid-19.

Analitycy wskazują, że ceny surowców energetycznych, a zwłaszcza gazu ziemnego, ożywiły się ostatnio na całym świecie w czasie wychodzenia gospodarek z blokad.

Na rynkach oczekuje się, że w czasie zbliżającego się sezonu zimowego wzrośnie mocniej popyt na diesel w Azji, a w USA skoczy zużycie ropy do produkcji energii.

Chiny mocno zwiększyły tymczasem w ub. miesiącu import ropy z Arabii Saudyjskiej - do najwyższego poziomu od listopada 2020, ponieważ krajowe rafinerie podwyższyły zakupy surowca po przyznaniu im nowych kontyngentów importowych.

Import ropy do Chin z A.Saudyjskiej wyniósł w sierpniu 8,06 mln ton wobec 6,67 mln ton w lipcu.

Chińczycy zwiększyli też import irackiej ropy - do 5,84 mln ton z 4,67 mln ton w VII, a ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich importowali 2,58 mln ton wobec 1,91 mln ton ropy w VII.

Na zakończenie poprzedniej sesji WTI na NYMEX staniała o 0,9 proc.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane