W USA spadki po dwóch dniach wzrostów

(Marek Druś)
opublikowano: 16-06-2006, 16:51

Dzień po mocnym odbiciu w górę na giełdach w USA nie widać chęci do kontynuacji zwyżek. Inwestorzy wolą realizować zysku po dwóch dniach wzrostów. Popytowi nie sprzyja także zamieszane wywołane kolejnymi wypowiedziami członków władz Fed i najnowszymi danymi makro. Dodatkowo w piątek przypada „quadruple witching”, co z reguły zwiększa zmienność rynku.

Dzień po mocnym odbiciu w górę na giełdach w USA nie widać chęci do kontynuacji zwyżek. Inwestorzy wolą realizować zysku po dwóch dniach wzrostów. Popytowi nie sprzyja także zamieszane wywołane kolejnymi wypowiedziami członków władz Fed i najnowszymi danymi makro. Dodatkowo w piątek przypada „quadruple witching”, co z reguły zwiększa zmienność rynku.

W czwartek giełdy w USA zanotowały rekordowy wzrost głównie dzięki wypowiedzi szefa Fed. Ben Bernanke dał do zrozumienia, że oczekiwania inflacyjne mimo rekordowych cen surowców nie przekroczyły historycznych wartości. „Gołębi” ton jego wypowiedzi zniwelował w piątek szef Fed z Saint Louis. William Poole stwierdził, że inflacja w USA jest zbyt wysoka i że wymaga to natychmiastowych działań Fed. Ewentualnych działań banku nie będą hamować obawy o stan gospodarki. Najnowsze dane makro, deficyt na rachunku obrotów bieżących i wskaźnik nastrojów konsumentów, okazały się lepsze niż oczekiwano.

Dow Jones, który w czwartek zyskał prawie 200 pkt. i pokonał poziom 11.0000 pkt., traci umiarkowanie. Najmocniej drożejącym blue chipem jest Intel, a taniejącym Alcoa. Tanieją akcje Microsoftu. Bill Gates, założyciel spółki i jej największy akcjonariusz zapowiedział odsunięcie się od kierowaniem nią na co dzień. Tymczasem mocno drożeją akcje Oracle. Trzeci na świecie producent oprogramowania poinformował o osiągnięciu wyższej od prognozowanej kwartalnej sprzedaży i zysku, do czego przyczynił się głównie rekordowy popyt na bazy danych.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu