W USA spadki przez Bear Stearns

opublikowano: 14-03-2008, 21:14

Amerykańskie giełdy zakończyły tydzień spadkami. Dow Jones stracił 1,6 proc. S&P500 2,1 proc., a Nasdaq 2,2 proc. Przesądziła o tym wiadomość o kłopotach banku inwestycyjnego Bear Stearns.

Jeszcze przed sesją pojawiła się wiadomość, że Fed z Nowego Jorku i JP Morgan Chase dostarczą kapitału mającemu problem z utrzymaniem płynności bankowi Bear Stearns. Inwestorów wystraszyła ta wiadomość, bo zaledwie kilka dni wcześniej prezes spółki informował, że jej sytuacja nie jest zła. Jak tłumaczyli przedstawiciele spółki w piątek, pogorszenie nastąpiło w czwartek, kiedy klienci zaczęli wycofywać środki z funduszy zarządzanych przez bank. Kurs Bear Stearns spadał przez większość sesji o 40-50 proc. W dół poszły również notowania innych spółek branży. Wśród blue chipów wyraźnie staniały m.in. Citigroup, American Express, AIG i JP Morgan Chase. Inwestorzy pozbywali się akcji brokerów papierów wartościowych, m.in. Goldman Sachs, Morgan Stanley i Merrill Lynch. O kilkanaście procent taniały akcje Lehman Brothers, największego pośrednika emisji obligacji hipotecznych. Spółka informowała o uzyskaniu 2 mld USD linii kredytowej, na co złożyło się 40 banków. Stosunkowo najlepiej wypadł Charles Schwab, którego akcje staniały „tylko” o 2,5 proc.  Indeks branży tracił nawet ponad 8 proc. W czasie sesji VIX, czyli tak zwany „indeks strachu”, który oparty jest na cenach opcji wykorzystywanych w dynamicznym hedgingu, rósł nawet o 19 proc., najmocniej od czterech miesięcy.
Jednym z niewielu indeksów branżowych, którego wartość nie spadła, był wskaźnik producentów złota. Kurs kruszcu osiągnął w piątek rekordową wysokość 1009 USD.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu