W USA spadki z powodu napięć wokół Korei Północnej

Wojciech Kowalczuk
30-12-2002, 08:07

NOWY JORK (Reuters) - Piątkowe sesje na giełdach w USA zakończyły się spadkami, a indeks blue-chipów, Dow Jones znalazł się na najniższym poziomie od dwóch miesięcy. Decyzja Korei Północnej o wydaleniu inspektorów atomowych wzbudziła na rynku obawy, że Stany Zjednoczone mogą zaangażować się w konflikt na dwóch frontach.

Korea Północna zdecydowała w piątek, że wydali z kraju inspektorów ONZ, którzy monitorowali reaktor atomowy w tym kraju. Stany Zjednoczone natychmiast wezwały kraj do zaprzestania dążeń do pozyskania arsenału nuklearnego.

"Musimy poradzić sobie i z terroryzmem i Irakiem. Decyzja Korei Północnej oddala nas o kolejny krok od stabilności na świecie. To dlatego inwestorzy nie chcą kupować akcji" - powiedział Peter Bookvar, analityk Miller Tabak & Co.

Indeks Dow Jones spadł o 1,53 procent do 8.303,78 punktu, a Nasdaq Composite obniżył się o 1,43 procent do 1.348,31 punktu. W całym tygodniu Dow Jones stracił 2,4 procent, a Nasdaq zniżkował 0,34 procent.

Według MarketHistory.com w tym miesiącu indeks Dow Jones spadł dotychczas o sześć procent. To największa zniżka o 1931 roku.

Do rekordowo niskiego poziomu spadły natomiast rentowności krótkoterminowych obligacji skarbowych USA. W obliczu niespokojnej sytuacji politycznej na świecie inwestorzy chętnie kupowali bezpieczne papiery dłużne amerykańskiego rządu.

Wzrosły natomiast akcje spółki telekomunikacyjnej AT&T, która zapowiedziała, że w przyszłym roku podniesie opłaty za połączenia. O 1,4 podrożały również akcje koncernu Lockheed Martin, który wygrał przetarg na dostarczenie Polsce 48 samolotów wielozadaniowych za 3,5 miliarda dolarów.

((Tłumaczył: Piotr Skolimowski; Redagował: Paweł Florkiewicz; Reuters Messaging: piotr.skolimowski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kowalczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W USA spadki z powodu napięć wokół Korei Północnej