W USA spadły ceny produkcji

Reuters
14-01-2002, 00:00

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w USA spadły w grudniu o 0,7 proc. Ekonomiści spodziewali się spadku najwyżej o 0,2 proc. Po odliczeniu cen żywności i energii, które są szczególnie podatne na zmiany okresowe, indeks PPI spadł o 0,1 proc. Analitycy natomiast spodziewali się wzrostu o 0,1 proc.

Zdaniem analityków, grudniowe dane nie świadczą o tym, by amerykańskiej gospodarce groziła inflacja i zwracają uwagę na znaczny, 8,2-procentowy spadek cen paliw.

— Spadek PPI to konsekwencja niższych cen energii, które obecnie zdają się stabilizować. W przyszłości nie spodziewam się już tak znacznych spadków — powiedział Paul Kasriel, główny ekonomista Nothern Trust w Chicago.

Dane nie będą miały również większego wpływu na rynki finansowe. Notowania kontraktów terminowych wskazywały, że sesje zaczną się raczej bez większych zmian, a kurs euro pozostawał na poziomie 89,20 centa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W USA spadły ceny produkcji