W USA święto, Europa rośnie dzięki fuzjom

Marek Druś
opublikowano: 16-01-2007, 00:00

Europejskie giełdy rozpoczęły tydzień wzrostami. Brak sesji w USA nie zachęcał wprawdzie do kupowania akcji, ale popyt zmobilizowały informacje i plotki o możliwych kolejnych przejęciach. Wśród spółek wchodzących w skład indeksu DJ Stoxx 600 najmocniej rósł kurs Smiths Group. General Electric zdecydował się przejąć oddział brytyjskiej spółki zajmujący się produkcją podzespołów samolotów. Wartość transakcji to 4,8 mld USD.

Zdrożały papiery koncernu nagraniowego EMI Group. W prasie pojawiły się spekulacje o możliwości przejęcia brytyjskiej spółki przez fundusze private-equity. Nie brakowało też chętnych na akcje niemieckiej spółki Pfleiderer. Inwestor polskiego Pfleiderer Grajewo zaproponował prawie 3 mld SEK za szwedzką spółkę Pergo, specjalizującą się w produkcji paneli podłogowych. W 2006 r. wartość ogłoszonych przejęć z udziałem europejskich spółek wzrosła aż o 47 proc. do kwoty 1,48 bln USD. Przyczyniło się to do osiągnięcia przez DJ Stoxx 600 największej wartości od sześciu lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane