W USA trwa boom na drewno i budowlane produkty drewniane

opublikowano: 23-04-2021, 16:35

Boom na amerykańskim rynku spowodował, że po raz pierwszy dostawca drewna i budowlanych produktów drewnianych kupił je ze składu drewna, gdzie zaopatrują się firmy budowlane.

Drewno notowane na rynku futures zdrożało w tym roku w USA już o ponad 60 proc., bo Amerykanie w okresie pandemii i rekordowo niskich stóp procentowych remontują domy lub kupują nowe. Gwałtowny wzrost popytu spowodował zakłócenia łańcucha dostaw, a tartaki nie nadążają z realizacją zamówień, co opóźnia dostawy. Dystrybutorzy mają problem z brakami niektórych produktów. Dochodzi do niespotykanych wcześniej transakcji.

ARC
ARC

Według MaterialsXchange, cyfrowej platformy handlu drewnem, w kwietniu przeprowadzono po raz pierwszy transakcję, w której skład drewna sprzedał jednemu z dostawców ok. 30 tys. stóp kwadratowych płyty OSB. W środę w tym tygodniu przeprowadzono kolejną podobną transakcję. Skład drewna ze wschodniego wybrzeża USA sprzedawał dostawcy płytę OBS po cenie 1,5 tys. za 1 tys. stóp kwadratowych. Pobił tym samym dotychczasowy rekord z końca marca, wynoszący 999 USD.

- Taki właśnie szalony jest obecny rynek – powiedział Brian Leonard, analityk RCM Alternatives z 35-letnim doświadczeniem w branży. – Oczywiście, że tak nie powinno się dziać. Nie powinno się przesyłać produktów w przeciwną stroną łańcucha dostaw, ale obecna zmienność rynku powoduje, że tak się dzieje – dodał.

Jego zdaniem, takie „odwrócone” transakcje mogą spowodować jeszcze większy wzrost cen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane