"W USA upadnie jeszcze wiele banków"

MD
20-06-2009, 10:42

Najgorsze mamy za sobą, ale upadnie jeszcze wiele banków, powiedziała Sheila Bair, szefowa FDIC, instytucji ubezpieczającej depozyty w amerykańskich bankach.

Bair uważa, że amerykańskie banki wciąż mają problemy.

- Powinniśmy być realistami. W księgach banków wciąż są problematycznej jakości aktywa, a gospodarka wciąż jest w nienajlepszej sytuacji – powiedziała w rozmowie z magazynem Forbes.

Bair podkreśla, że nadal nie wiadomo, jak głęboka jest recesja, w jakiej znajduje się amerykańska gospodarka.

- Najgorsze, co mogło nas spotkać w tym kryzysie prawdopodobnie mamy już za sobą. Mam nadzieję, że już nie dojdzie do wydarzeń, które spowodują kryzys płynności w bankach. I teraz będziemy mieli więcej bankructw w „starym dobrym stylu” – powiedziała.

Szefowa FDIC uważa, że Kongres powinien dać jej instytucji prawo do zamknięcia każdej finansowej instytucji w USA, bez względu na jej wielkość. Obecnie FDIC może spowodować zamknięcie banku przyjmującego depozyty, ale w wielu wypadkach nie jego spółkę-matkę. Bair uważa, że prawo do zamknięcia każdej finansowej instytucji przez FDIC wyeliminowałoby problem „zbyt dużych by upaść” spółek.

Odmiennego zdania jest administracja prezydenta Baracka Obamy. Szef Departamentu Skarbu Tim Geithner mówił niedawno, że największe instytucje finansowe najlepiej będzie kontrolował Fed.

MD, moneynews.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Banki / "W USA upadnie jeszcze wiele banków"