W USA wahania cen ropy

  • PAP
opublikowano: 19-03-2021, 09:04

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA wahają się, po zniżce podczas czwartkowej sesji w pewnym momencie aż o 7,2 proc. - informują maklerzy.

John R Perry/Pixabay

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 60,19 USD, wyżej o 0,35 proc., po spadku w wcześniej o 1,2 proc.

Ropa Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 63,52 USD za baryłkę, wyżej o 0,38 proc., po spadku wcześniej o 1,5 proc.

Analitycy wskazują, że ropa naftowa, jeden z najpopularniejszych surowców w transakcjach reflacyjnych, właśnie dostała "mocne lanie", a jej ceny zmierzają do największego tygodniowego spadku od października 2020 r.

Inwestorzy obawiają się, że duże zwyżki cen ropy, notowane jeszcze niedawno, były zbyt szybkie, biorąc pod uwagę mieszane sygnały dotyczące krótkoterminowego popytu na paliwa i umacnianie się kursu dolara USA, w którym wyceniana jest m.in. ropa naftowa.

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) oceniała w tym tygodniu, że popyt na ropę nie powróci do poziomu sprzed pandemii koronawirusa do 2023 r.

"Nadal jednak mamy pozytywne oceny dotyczące cen na rynkach ropy w średniej perspektywie, ale w najbliższym czasie wzrosty notowań surowca będą raczej ograniczone" - wskazuje tymczasem Warren Patterson, szef strategii towarowej w ING Groep.

Ropa WTI na NYMEX staniała w tym tygodniu o 9,8 proc., ale pomimo tak dużej zniżki jej ceny od początku 2021 r. są jednak na plusie o ponad 20 proc.

Analitycy Goldman Sachs oceniają, że ostatnia wyprzedaż ropy okaże się "przejściowa" i stanowi teraz dobrą okazję do zakupu surowca.

Dodają, że na rynkach paliw nastąpi szybkie przywrócenie równowagi, a trwające szczepienia na Covid-19 spowodują wzrost mobilności konsumentów, co wpłynie na zwiększenie zapotrzebowania na ropę i benzynę.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane