W USA wyhamowanie wzrostów

(Marek Druś)
14-09-2006, 22:03

Na giełdach w USA dominowały w czwartek niewielkie zmiany kursów. Stało się to dzień po osiągnięciu przez główne indeksy rynków akcji największej wartości od czterech miesięcy. Na zamknięciu Dow Jones i S&P500 traciły 0,14 proc. Nasdaq rósł o zaledwie 0,05 proc.

Na giełdach w USA dominowały w czwartek niewielkie zmiany kursów. Stało się to dzień po osiągnięciu przez główne indeksy rynków akcji największej wartości od czterech miesięcy. Na zamknięciu Dow Jones i S&P500 traciły 0,14 proc. Nasdaq rósł o zaledwie 0,05 proc.

Inwestorzy analizują, czy ostatnie wzrosty mają uzasadnienie. Dow Jones jest o ok. 200 pkt. poniżej historycznego szczytu, ustanowionego w styczniu 2000 r. Tymczasem tylko na wtorkowej sesji jego wartość wzrosła o ponad 100 pkt.

Do czwartkowego wyhamowania wzrostów przyczyniły się także najnowsze dane makro. Ceny importu wzrosły w sierpniu o 0,8 proc., a rynek oczekiwał ich stabilizacji. Zaskoczeniem był także 0,2 proc. wzrost sprzedaży detalicznej w tym samym miesiącu, wobec oczekiwanego 0,2 proc. spadku.

Podobnie jak w poprzednich dniach nie było złych wiadomości z rynku paliw. Cena ropy spadła. Rekordowo, do najniższego poziomu od lutego 2004 r. staniał gaz ziemny.

Wśród największych spółek wyraźnie taniały akcje General Electric i Boeinga, których rekomendację i cenę docelową obniżyli analitycy UBS. Taniały akcje Forda. Ich cena wróciła do poziomu sprzed środowej sesji, na której mocno wzrosła. W piątek koncern ma przedstawić plan restrukturyzacji. Wzrosła niepewność, czy okaże się on dostatecznie „agresywny”.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / W USA wyhamowanie wzrostów