Czytasz dzięki

W USA wyraźne wzrosty

Marek Druś
opublikowano: 22-06-2006, 00:00

Indeksy giełd w USA poszły mocno w górę. Wartość Dow Jones rosła przez większą cześć sesji o ponad 100 pkt. Nasdaq odrobił prawie całą stratę punktową z trzech ostatnich sesji. Przestały rosnąć rentowności obligacji skarbowych. Analitycy twierdzą jednak, że o dłuższym odreagowaniu ostatnich spadków nie ma raczej mowy. Duża zmienność rynków może trwać do 29 czerwca, kiedy spodziewana jest kolejna podwyżka stóp procentowych w USA.

Impulsem do wzrostów na rynkach akcji były bardzo dobre wyniki kwartalne dużych firm — banku inwestycyjnego Morgan Stanley i spółki logistycznej FedEx. Dominował pogląd, że skoro wzrost stóp przez ostatnie dwa lata nie odbił się negatywnie na ich wynikach, tak samo może być w przypadku innych spółek. Wzrost cen metali i drożejąca ropa wywołały popyt na akcje spółek surowcowych i naftowych. Zdrożały m.in. Alcoa i Exxon Mobil. Poprawiły się nastroje na rynku technologicznym. Mocno drożały blue chipy, m.in. Texas Instruments, Hewlett-Packard, Intel i Microsoft.

W Europie indeksy spadały przez pierwszą połowę sesji, a w pobliżu półmetka zaczęły odrabiać straty. Na zamknięciu minimalnie rosły. Pomogły w tym wzrosty po otwarciu handlu w USA. Kolejna wypowiedź Jean-Claude Tricheta, szefa ECB, sygnalizująca możliwość dalszych podwyżek stóp procentowych, osłabiła notowania banków. W dół poszły kursy m.in. brytyjskiego HBOS i francuskiego Credit Agricole. Dzięki dobrym wynikom drożały akcje detalistów, m.in. holenderskiego Aholda, właściciela sieci supermarketów w Europie i USA, oraz szwedzkiego Hennes & Mauritz, właściciela sieć sklepów odzieżowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane