W USA wyraźne wzrosty, Dow Jones wrócił ponad 11.000 pkt.

(Marek Druś)
opublikowano: 21-06-2006, 22:05

Indeksy giełd w USA mocno poszły w górę. Na zamknięciu Dow Jones rósł o 0,95 proc. Po dwóch sesjach indeks powrócił ponad granicę 11.000 pkt. S&P500 zyskał 0,97 proc., a Nasdaq 1,62 proc.

Indeksy giełd w USA mocno poszły w górę. Na zamknięciu Dow Jones rósł o 0,95 proc. Po dwóch sesjach indeks powrócił ponad granicę 11.000 pkt. S&P500 zyskał 0,97 proc., a Nasdaq 1,62 proc.

Wartość Dow Jones rosła przez większą cześć sesji o ponad 100 pkt., maksymalnie o 146 pkt., na zamknięciu o 104 pkt. Nasdaq odrobił prawie całą stratę punktową z trzech ostatnich sesji. Przestały rosnąć rentowności obligacji skarbowych. Według analityków, o dłuższym odreagowaniu ostatnich spadków nie ma raczej mowy. Duża zmienność rynków może trwać do 29 czerwca, kiedy spodziewana jest kolejna podwyżka stóp procentowych w USA.

Impulsem do wzrostów na rynkach akcji były bardzo dobre wyniki kwartalne dużych spółek: banku inwestycyjnego Morgan Stanley i spółki logistycznej FedEx. Zysk kwartalny Morgan Stanley okazał się ponad dwukrotnie wyższy od osiągniętego rok wcześniej. Dominował pogląd, że skoro wzrost stóp przez ostatnie dwa lata nie odbija się negatywnie na ich wynikach, tak samo może być w przypadku innych spółek.

Wzrost cen metali i drożejąca ropa wywołały popyt na akcje spółek surowcowych i naftowych. Wyraźnie zdrożały m.in. Alcoa i Exxon Mobil.

Poprawiły się nastroje na rynku technologicznym. Mocno drożały blue chipy, m.in. Texas Instruments, Hewlett-Packard, Intel i Microsoft.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane