W USA wzrosty, DJIA ustanowił kolejny rekord

(Marek Druś)
13-10-2006, 22:07

Dzień po ustanowieniu historycznego maksimum, Dow Jones podwyższył je o kolejne 12,8 pkt. do 11,960.5 pkt.

Dzień po ustanowieniu historycznego maksimum, Dow Jones podwyższył je o kolejne 12,8 pkt. do 11,960.5 pkt. Wystarczyło to jedynie do 0,11 proc. wzrostu. Inwestorzy przez większą część sesji nie kwapili się do kupna akcji, zwłaszcza, że wyniki kilku blue chipów okazały się gorsze niż oczekiwano. S&P500 kończył sesję 0,2 proc. wzrostem. Większym popytem cieszyły się akcje spółek z rynku technologicznego. Nasdaq zyskał 0,47 proc.

Piątkowe informacje o stanie gospodarki wywołały mieszane reakcje. Wrześniowa sprzedaż detaliczna nieoczekiwanie spadła, ale głównie za sprawą spadku cen benzyny. Bez jej uwzględniania wzrosła. Z danych Uniwersytetu Michigan wynika tymczasem, że nastroje konsumentów poprawiły się w październiku bardziej niż oczekiwano. Tymczasem szef Fed w Chicago, Michael Moskow, stwierdził, że „ryzyko zbyt wysokiej inflacji jest większe od ryzyka zbyt niskiego wzrostu gospodarczego”. W jego ocenie, kolejne podwyżki stóp procentowych mogą być niezbędne do ustabilizowania cen.

Rozczarował General Electric. Kurs jednego z największych koncernów świata spadał po tym, gdy analitycy Citigroup uznali marże osiągnięte w trzecim kwartale przez jego oddziały za zbyt niskie. Rynek przecenił także papiery Home Depot. Analitycy m.in. Raymond James obniżyli rekomendację największej amerykańskiej sieci sklepów z artykułami budowlano-montażowymi po zmianach w jej managemencie. Umiarkowanie drożały akcje Microsoftu. Największy na świecie producent oprogramowania zapewnił dotrzymanie terminu wprowadzenia na rynek nowego systemu operacyjnego Windows Vista.

Przez tydzień wartość Dow Jones wzrosła o 0,9 proc., S&P500 o 1,2 proc., a Nasdaq o 2,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W USA wzrosty, DJIA ustanowił kolejny rekord