W USA wzrosty dzięki dorym wynikom

(Marek Druś)
opublikowano: 04-05-2006, 16:52

Sesje w USA rozpoczęły się wzrostem indeksów mimo że wiadomość o wyższym niż szacowano wzroście kosztów pracy w I kw. mogła wzbudzić obawy wzrostu inflacji. O poprawie nastrojów zdecydowały wyniki spółek i spadek notowań ropy.

Sesje w USA rozpoczęły się wzrostem indeksów mimo że wiadomość o wyższym niż szacowano wzroście kosztów pracy w I kw. mogła wzbudzić obawy wzrostu inflacji. O poprawie nastrojów zdecydowały wyniki spółek i spadek notowań ropy.

Przed sesją Departament Pracy poinformował, że wydajność pracy wzrosła w I kwartale w USA o 3,2 proc., a jednostkowy koszt pracy poza rolnictwem o 2,5 proc. Dane okazały się wyższe niż oczekiwali ekonomiści, którzy prognozowali 2,9 proc. wzrost wydajności i 1,3 proc. wzrost jednostkowych kosztów pracy.

Nastroje inwestorów poprawiła wiadomość o lepszych niż oczekiwano wynikach Whole Foods Market, największej sieci sprzedaży naturalnych produktów spożywczych. Zapowiedziała ona także, że w całym roku spodziewa się wzrostu sprzedaży sięgającego górnej granicy przedstawianej wcześniej prognozy. Whole Foods jest w grupie najmocniej drożejących w czasie dzisiejszej sesji spółek wchodzących w skład S&P500.

Wyraźna poprawa wyniku wywołała także popyt na akcje koncernu Tyco International. Jego zysk kwartalny wzrósł z 399 mln USD do 1,08 mld USD. Inwestorów nie zniechęciło obniżenie przez koncern prognozy tegorocznego zysku.

Drożeją akcje największego w USA detalisty, Wal-Mart Stores. To skutek zapowiedzi dalszego wzrostu sprzedaży. W maju może być ona o 2 do 4 proc. wyższa niż rok wcześniej. W kwietniu było to prawie 7 proc.

W grupie taniejących spółek znalazł się Eastman Kodak. Jego strata wzrosła w I kwartale do 298 mln USD wobec 146 mln USD rok wcześniej. To już szósty z rzędu kwartał producenta materiałów światłoczułych zakończony stratą. Tak kiepskiego okresu spółka nie notowała od dziewięciu lat.

Najmocniej przecenioną spółką wchodzącą w skład S&P500 jest Electronic Arts. Jeden z największych producentów gier komputerowych zapowiedział słabsze niż oczekiwano wyniki w roku rozrachunkowym kończącym się w marcu 2007 roku.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane