W USA wzrosty dzięki M&A

(Marek Druś)
opublikowano: 04-12-2006, 22:03

Ogłoszenie kilkunastu przejęć i fuzji wywołało wzrost popytu na akcje w USA. Średnia Dow Jones rosła w czasie sesji o ponad 100 pkt. Na zamknięciu indeks blue chipów rósł o 0,7 proc.. S&P500 osiągnął największą wartość od sześciu lat. Na zamknięciu rósł o 0,9 proc. Nasdaq zyskał w poniedziałek 1,5 proc.

Ogłoszenie kilkunastu przejęć i fuzji wywołało wzrost popytu na akcje w USA. Średnia Dow Jones rosła w czasie sesji o ponad 100 pkt. Na zamknięciu indeks blue chipów rósł o 0,7 proc.. S&P500 osiągnął największą wartość od sześciu lat. Na zamknięciu rósł o 0,9 proc. Nasdaq zyskał w poniedziałek 1,5 proc.

Od początku roku ogłoszono transakcje przejęć z udziałem amerykańskich spółek o łącznej wartości 1,58 bln USD. To kwota o 36 proc. wyższa od zanotowanej w tym samym okresie 2005 roku. Jest także równa rekordowej kwocie, osiągniętej w 2000 r.

Największą ogłoszoną w poniedziałek transakcją było przejęcie przez Bank of New York za ok. 16,5 mld USD spółki Mellon Financial. W wyniku fuzji powstanie największy na świecie powiernik aktywów finansowych. Akcje najstarszego banku w Nowym Jorku drożały o kilkanaście procent. Ogłoszenie transakcji spowodowało znaczny wzrost zainteresowania innymi dużymi spółkami finansowymi. Mocno drożały akcje American Express, Citigroup i J.P Morgan Chase.

Na rynku spółek technologicznych w górę szedł kurs Agere. Na przejęcie producenta chipów stosowanych w komórkach zdecydował się LSI Logic. Podrożały papiery Qualcomm, twórcy standardu komórkowego CDMA, który postanowił przejąć Airgo Networks i znaczną część aktywów Bluetooth.

Duża przecena spotkała w poniedziałek akcje Pfizera. Największy w USA producent leków rozczarował inwestorów informacją o wstrzymaniu prac nad jednym z najbardziej obiecujących leków.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy