W USA wzrosty dzięki przejęciom

(Marek Druś)
opublikowano: 11-12-2006, 22:04

Dzień przed decyzją FOMC w sprawie stóp procentowych amerykańscy inwestorzy nie decydowali się na większe zakupy. Na zamknięciu Dow Jones zyskał 0,17 proc., a wartość S&P500 i Nasdaq wzrosła o 0,23 proc.

Dzień przed decyzją FOMC w sprawie stóp procentowych amerykańscy inwestorzy nie decydowali się na większe zakupy. Na zamknięciu Dow Jones zyskał 0,17 proc., a wartość S&P500 i Nasdaq wzrosła o 0,23 proc.  

Przejęcia to w ostatnim czasie największy stymulator handlu na rynkach akcji. W USA ogłoszono dotychczas transakcje wartości 1,59 bln USD. Rośnie szansa, że zostanie pobity rekord wszech czasów z 2000 roku, kiedy ogłoszono fuzje i przejęcia łącznej wartości 1,63 bln USD. Ogłoszone w ubiegłym tygodniu transakcje o wartości 45,4 mld USD pomogły w 0,9 proc. wzroście S&P500. Był to pierwszy tygodniowy wzrost wartości indeksu od połowy listopada.

W poniedziałek jedną z największych zwyżek kursu notował Sabre Holdings. Wystarczyła pogłoska, że do walki o przejęcie właściciela turystycznego serwisu internetowego Travelocity.com szykują się trzy grupy funduszy private equity. Równie mocno szła w górę ceną papierów Biomet. Według mediów, właścicielem producenta sztucznych stawów chce zostać jego europejski rywal, Smith & Nephew.

Wśród blue chipów wyraźnym wzrostem kursu wyróżniał się Citigroup i to mimo iż pokonał on w ubiegły piątek 52-tygodniowe maksimum. W prasie pojawiły się informacje, że to największa grupa finansowa świata stoi za ofertą przejęcia internetowego banku Egg, należącego do brytyjskiej grupy ubezpieczeniowego Prudential.

Akcje American International Group, największego amerykańskiego ubezpieczyciela, zdrożały po wiadomości o przejęciu przez jego spółkę portów morskich w USA należących dotąd do Dubai Ports World. Wartości transakcji nie ujawniono.

Kurs Time Warner podbiło podwyższenie przez Prudential ceny docelowej akcji koncernu medialnego z 21 do 27 USD. Ich obecna cena rynkowa przekracza już 21 USD.

Popyt na akcje Southwest Airlines wywołała analiza opublikowana podczas weekendu w Barron’s. Wynika z niej, że tania linia lotnicza jest tania także na rynku akcji w porównaniu z wyceną innych przewoźników. Potencjał wzrostu jej kursu oszacowano na 15 proc. Dodatkowo zasugerowano, że spółka jest doskonałym celem lewarowanego wykupu.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu