W USA wzrosty dzięki taniejącej ropie i sygnałom z Fed

(Marek Druś)
08-09-2006, 22:06

Giełdy w USA wzrosły w piątek po dwóch dniach spadków.To zasługa wyraźnego spadku notowań ropy i paliw.

Giełdy w USA wzrosły w piątek po dwóch dniach spadków. Dow Jones zyskał 0,5 proc., S&P500 wzrósł o 0,4 proc., a Nasdaq 0,5 proc. To zasługa malejących obaw kolejnych podwyżek stóp procentowych i wyraźnego spadku notowań ropy i paliw. W całym, skróconym przez brak poniedziałkowej sesji, tygodniu Dow Jones stracił 0,6 proc. wartości, S&P500 spadł o 0,1 proc., a Nasdaq 1,25 proc.

W ostatnich dniach nastrojami inwestorów rządzili członkowie władz Fed, których kolejne wypowiedzi interpretowano to jako zwiększające prawdopodobieństwo podwyżek stóp, to jako je zmniejszające. W czwartek „jastrzębie” słowa San Janet Yellen, szefowej Fed w San Francisco wywołały wyprzedaż na rynkach akcji. W piątek „gołębie” wystąpienie Sandry Pianalto, szefowej Fed z Cleveland, wywołało reakcję odwrotną. Do poprawy nastrojów mógł przyczynić się również dalszy spadek cen paliw. Przez tydzień kurs baryłki ropy spadł o ponad 4 proc. Benzyna jest najtańsza od połowy lutego.

Wśród największych spółek wyraźnie drożały przecenione w ostatnich dniach akcje Hewlett-Packarda. Papiery drugiego na świecie producenta PC-tów taniały po ujawnieniu stosowania przez spółkę nielegalnych metod poszukiwania „przecieku” informacji z rady dyrektorów. Jej szefowa zapowiedziała w piątek, że nie ma zamiaru ustępować ze stanowiska, ale jest gotowa to zrobić na żądanie pozostałych członków rady.

Mocno w górę poszedł kurs Amazon.com. Największy na świecie internetowy detalista uruchomił sprzedaż online filmów i programów TV, co może pozytywnie wpłynąć na jego wyniki.

W grupie przecenionych spółek znalazł się Broadcom. Producent chipów to kolejna ofiara problemu wykazywania w bilansie opcji na akcje. Spółka zapowiedziała, że może to kosztować ją 1,5 mld USD, dwukrotnie więcej niż wcześniej zapowiadała.

Inwestorzy pozbywali się także akcji Lennar. Trzecia w USA spółka budująca domy, podobnie jak wcześniej jej najwięksi rywale, obniżyła prognozę kwartalnych wyników, co jest potwierdzeniem schłodzenia koniunktury na amerykańskim rynku budowlanym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / W USA wzrosty dzięki taniejącej ropie i sygnałom z Fed