W USA wzrosty, oczekiwanie na przerwę w serii podwyżek stóp

(Marek Druś)
opublikowano: 04-08-2006, 16:34

Tak, jak oczekiwano, gorsze od prognozowanych dane z amerykańskiego rynku pracy wzmocniły przekonanie, że FOMC nie podwyższy we wtorek, 8 sierpnia, stóp procentowych. Indeksy rynków akcji idą w górę, spadają rentowności obligacji skarbowych.

Tak, jak oczekiwano, gorsze od prognozowanych dane z amerykańskiego rynku pracy wzmocniły przekonanie, że FOMC nie podwyższy we wtorek, 8 sierpnia, stóp procentowych. Indeksy rynków akcji idą w górę, spadają rentowności obligacji skarbowych.

Gospodarka USA dodała w lipcu 113 tys. miejsc pracy. Oczekiwano, że będzie ich 142 tys. Stopa bezrobocia wzrosła do najwyższego poziomu od pięciu miesięcy. To kolejne sygnały spowolnienia tempa wzrostu amerykańskiej gospodarki. Inwestorzy oczekują, że podejmując decyzję FOMC uzna, że naciskanie w tym momencie „hamulca” w postaci już 18. z rzędu podwyżki stóp procentowych może spowodować więcej szkód niż korzyści.

Spośród największych spółek wyraźnie tanieją akcje Apple Computer. To kolejna w USA spółka, która ma problem ze zbilansowaniem wyemitowanych opcji na akcje. Producent iMac-ów i iPod-ów przyznał, że może być zmuszony do rewizji wyników. Mocno spada kurs Gateway. Jeden z największych w USA producentów komputerów osobistych zakończył kwartał stratą, a rynek liczył na choćby niewielki zysk. Oczekiwanie, że zahamowanie trwającej od ponad dwóch lat serii podwyżek stóp procentowych poprawi koniunkturę na rynku budowlanym i kredytów hipotecznych wywołała popyt na akcje spółek budowlanych, m.in. Hovnanian i KB Home, oraz banków, m.in. Citigroup i Bank of America.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane