W USA wzrosty po fali przejęć

Paweł Kubisiak
opublikowano: 17-06-2005, 00:00

Czwartkowe notowania na Wall Street rozpoczęły się na minusach po serii słabych danych makro. Jednak doniesienia o planowanych przejęciach w sektorze technologicznym i farmaceutycznym przesądziły o wzrostach indeksów.

Początek sesji nie był najlepszy za sprawą danych makroekonomicznych. Liczba tzw. nowych bezrobotnych wzrosła do 333 tys. Rozczarowały też doniesienia z rynku budowlanego, gdzie ilość nowych inwestycji okazała się gorsza od oczekiwań. Najgorszy był jednak raport Rezerwy Federalnej, przekazany w połowie sesji. Indeks aktywności gospodarczej w rejonie Filadelfii spadł w czerwcu do -2,2 punktu z 7,3 punktu w maju, co oznacza spowolnienie koniunktury.

Jednak informacje ze spółek zdecydowały o wzrostach. Pfizer, lider rynku farmaceutyków, zapowiedział przejęcie za 1,9 mld USD spółki biotechnologicznej, specjalizującej się w środkach przeciw infekcyjnym Vicuron Pharmaceuticals. Największy producent leków po początkowym spadku zyskał zaledwie 0,5 proc., jednak wycena przejmowanej spółki wzrosła aż o 78 proc. Skala wzrostu jest jednak uzasadniona, gdyż płacona przez Pfizera premia względem dotychczasowej wyceny wyniosła aż 84 proc. Kolejna fuzja zapowiada się wśród producentów chipów. Integrated Device Technology zapowiedział przejęcie Integrated Circuit Systems za 1,7 mld USD w akcjach i gotówce. Integrated Device Technology staniał o 8 proc., a Integrated Circuit Systems zyskał 11 proc.

W centrum uwagi pozostawał też sektor motoryzacyjny. Oo 2 proc. wzrósł kurs Forda. Dzięki podniesionej rekomendacji Deutsche Banku z poziomu „sprzedaj” do „trzymaj”. Notowania General Motors, spadły za to o 3 proc. po dwóch wzrostowych sesjach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W USA wzrosty po fali przejęć