W USA wzrosty, rynek liczy na kolejne obniżki stóp

07-01-2008, 15:58

Zgodnie z oczekiwaniem sesje w USA rozpoczęły się wzrostem indeksów. Poza niskimi cenami akcji popyt stymuluje oczekiwanie na kolejne cięcia stóp procentowych.

Giełdy w USA fatalnie rozpoczęły rok. Przez pierwsze trzy sesje 2008 roku wartość średniej Dow Jones spadła o 3,5 proc., S&P500 spadł o 3,8 proc., a Nasdaq aż o 5,5 proc. Tak słabego startu nie notowano na Wall Street od 2000 roku. Po przecenie można było oczekiwać na odreagowanie. Indeksy poszły w poniedziałek na początku sesji w górę. Głównym źródłem nadziei giełdowych graczy znów stają się obniżki stóp procentowych. Kontrakty notowane na Chicago Board of Trade wskazują, że rynek daje aż 64 proc. szans na to, że już na styczniowym posiedzeniu FOMC obniży stopę podstawową o 50 pkt. bazowych do 3,75 proc. Szansę obniżki o 25 pkt. bazowych na marcowym posiedzeniu szacuje się na 58 proc.

W grupie drożejących spółek znalazły się największe banki. Spośród blue chipów w górę idą kursy m.in. Citigroup, który według CNBC rozważa obniżenie zatrudnienia o 5-10 proc., a także sprzedaż części aktywów. Jednym z sześciu taniejących blue chipów jest Alcoa. W środę koncern aluminiowy jako pierwszy ogłosi wyniki za IV kwartał, rozpoczynając sezon wyników kwartalnych w USA.
MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

S&P

Puls Biznesu

Inne / W USA wzrosty, rynek liczy na kolejne obniżki stóp