W USA zniżki po wystąpieniu Greenspana i wynikach

Dariusz Karolak
18-07-2001, 19:53

NOWY JORK (Reuters) - W połowie środowych sesji w USA na giełdach panowały zniżki. Inwestorów rozczarowały kolejne wyniki przedsiębiorstw za drugi kwartał, a wystąpienie szefa Fedu Alana Greenspana było niezwykle ostrożne.

Greenspan powiedział w Kongresie, że są już pewne oznaki, że spowolnienie gospodarcze w Ameryce sięgnęło dna, ale dodał że sytuacja wciąż nie jest pewna "i wyraźnie istnieje ryzyko (...) dalszego spowolnienia".

Inwestorzy zastanawiają się teraz jak długo osłabienie gospodarki będzie się negatywnie odbijać na wynikach przedsiębiorstw. We wtorek o spadku zysków poinformował między innymi Intel i Apple, a w środę American Express zapwiedział masowe zwolnienia.

Gwałtowny spadek kursu odnotował największy koncern internetowo- medialny na świecie AOL Time Warner. Zysk spółki wzrósł wprawdzie w drugim kwartale dzięki obniżce kosztów, ale niepokój analityków wzbudził spadek przychodów.

Nerwowość na rynku wzmogły jeszcze dane o inflacji, która w czerwcu wzrosła o 0,2 procent, a nie o 0,1 tak jak przewidywali analitycy.

"Po danych o inflacji można mieć wątpliwości, czy Fed obniży na sierpniowym posiedzeniu stopy procentowe choćby o 25 punktów bazowych" - powiedział Hugh Jonson ze spółki First Albany Corp.

Greenspan podczas swojego wystąpienia powiedział, że przed amerykańską gospodarką stoją jeszcze duże przeszkody i Fed może być zmuszony do dalszej redukcji stóp.

Szef amerykańskiego banku centralnego dodał jednak, że sześć obniżek dokonanych w tym roku w połączeniu z redukcją podatków i niższymi cenami energii powinny pomóc amerykańskiej gospodarce przezwyciężyć kłopoty pod koniec tego roku.

"Rynek potrzebuje teraz lepszych wieści gospodarczych, a Greenspan nie zasugerował, że można się ich szybko spodziewać. Powiedział tylko, że nie jest aż tak źle" - powiedział Tony Dwyer, główny analityk w Kirlin Securities.

Nasdaq Composite spadł o 1,91 procent do 2.027,85 punktu, a Dow Jones o 0,60 procent do 10.542,42 punktu

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dariusz Karolak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W USA zniżki po wystąpieniu Greenspana i wynikach