W USA zniżkują spółki handlowe i sektor lotniczy

Indykpol Spółka Akcyjna
05-12-2002, 17:21

NOWY JORK (Reuters) - Amerykańske indeksy zniżkowały podczas przedpołudniowych notowań w czwartek, ponieważ kilka sieci handlowych podało słabe wyniki ze sprzedaży za listopad. Natomiast kłopoty United Airlines wzbudziły na rynku obawy przed spadkiem popytu na samoloty.

"Informacje o sprzedaży w kilku sieciach handlowych nie były aż tak dobre jak oczekiwano, co położyło się cieniem na rynku" - powiedział Jim Herrick z Robert W. Baird & Co.

"Poza tym istnieje niebezpieczeństwo, że United Airlines może zbankrutować" - dodał.

Do godziny 17.16 indeks Dow Jones spadł o 1,37 procent, a Nasdaq Composite stracił 1,04 procent.

Kilka sieci handlowych poinformowało w czwartek o stosunkowo słabym początku okresu zakupów świątecznych w listopadzie.

Sprzedaż sieci Wal-Mart, która w piątek po Święcie Dziękczynienia zanotowała rekordowe dzienne obroty, w całym listopadzie wzrosła tylko o 2,6 procent. Akcje koncernu spadły o ponad jeden procent.

Indeks całej branży detalicznej obniżył się o 1,41 procent.

Liderem zniżek był Boeing. W środę amerykański rząd odrzucił wniosek UAL, spółki matki United Airlines o przyznanie gwarancji kredytowych na sumę 1,8 miliarda dolarów. Drugim co do wielkości liniom lotniczym w USA oraz jednemu z największych klientów Boeinga grozić może bankructwo.

Do zniżek na rynku przyczyniła się też wypowiedź prezydenta George'a W. Busha, który powiedział w czwartek, że USA mają "niezbite dowody", że Irak dysponuje bronią masowego zagłady.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Indykpol Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W USA zniżkują spółki handlowe i sektor lotniczy