W USA znów spadki

Marek Druś
opublikowano: 08-06-2006, 00:00
Obserwuj w MójPB:

Indeksy amerykańskich giełd rosły przez większą część sesji. Inwestorzy korzystali z okazji kupna przecenionych w ciągu poprzednich dwóch dni akcji. Jeszcze przed półmetkiem handlu popyt osłabł jednak na tyle, że zdobycz punktowa indeksów zaczęła maleć. W ostatniej fazie handlu znalazły się one „pod kreską”.

Inwestorzy kolejny raz otrzymali sygnał wskazujący, że przerwa w serii podwyżek stóp procentowych nie nastąpi szybko. W środę szef Fed w Atlancie wyraził zaniepokojenie rosnącą inflacją. To już czwarty od poniedziałku przedstawiciel władz Fed, który wypowiedział się w ten sposób. Wzrosła rentowność obligacji skarbowych.

W grupie najmocniej przecenionych blue chipów znalazł się Dupont. Deutsche Bank obniżył rekomendację jednego z największych koncernów chemicznych świata tłumacząc to m.in. spodziewanym spowolnieniem wzrostu gospodarczego. Staniały akcje innych liczących się przedstawicieli branży, m.in. Dow Chemical. Najniższy od trzech lat kurs zanotowały akcje Intela. Spółka chce pozbyć się produkcji chipów stosowanych w sprzęcie telekomunikacyjnym. Część analityków ostrzega, że to uzależnieni ją od sytuacji na rynku komputerów. Mocno drożały natomiast akcje Target. Sieć sklepów dyskontowych zapowiedziała wzrost marży w tym roku.

Europejskie giełdy kończyły sesje wzrostami. Kurs GlaxoSmithKline wzrósł po wiadomości o gotowości przejęcia części biznesu Pfizera za ponad 15 mld USD. Kurs Vivendi podbił jego największy akcjonariusz. Sebastian Holdings nie wykluczył, że ogłosi ofertę przejęcia francuskiej spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane