W USA zwyżka Dow Jonesa, spadek w sektorze hi-tech

Dariusz Karolak
29-10-2001, 08:57

NOWY JORK (Reuters) - Piątkowe sesje w USA zakończyły się zwyżką tradycyjnych blue-chipów, natomiast kiepskie wyniki i nie lepsze prognozy producenta światłowodów JDS Uniphase przyczyniły się do zniżki w sektorze technologicznym.

Wśród tradycyjnych spółek rosły szczególnie kursy firm z sektora obronnego, bo Waszyngton miał wybrać albo Lockheeda Martina albo Boeinga do budowy samolotu bojowego następnej generacji. Kontrakt może być wart 200 miliardów dolarów - najwięcej w historii.

Po zamknięciu sesji rząd ogłosił, że samolot zbuduje Lockheed.

"Rynek giełdowy wyprzedza gospodarkę o sześć miesięcy" - powiedział Phil Foreman z funduszu Evergreen Investements, zarządzajacego 1,3 miliardem dolarów.

"W tej chwili bez wątpienia mamy recesję, ale to stara wiadomość. Pownniśmy sie skupić na prawdopodobnym ożywieniu w 2002 roku" - dodał.

Kurs JDS Uniphase, wiodącego producenta światłowodów spadł, ponieważ spółka poinformowała o stracie jaką poniosła w minionym kwartale i ostrzegła, że spodziewa się dalszego spadku sprzedaży.

Dow Jones wzrósł o 0,87 procent i zamknął się na poziomie 9.545,17 punktu.

Nasdaq Composite stracił 0,37 procent i zamknął się na poziomie 1.768,96 punktu.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dariusz Karolak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W USA zwyżka Dow Jonesa, spadek w sektorze hi-tech