W USA zwyżki, Dow Jones powyżej 10.000 pkt

Globe Trade Centre Spółka Akcyjna
26-02-2002, 07:52

NOWY JORK (Reuters) - Poniedziałkowe sesje w USA zakończyły się dużymi zwyżkami, a impulsem do kupowania akcji okazały się dla inwestorów znacznie lepsze niż oczekiwano dane na temat sprzedaży domów w styczniu.

Gracze zapomnieli też na chwilę o wątpliwościach jakie budzą raporty dużej liczby spółek, dzięki optymistycznym prognozom kilku firm z różnych sektorów gospodarki - między innymi koncernu motoryzacyjnego General Motors, spółki technologicznej Qualcomm i sieci handlowej Williams-Sonoma.

"Od dłuższego czasu nie mieliśmy tylu dobrych wiadomości na raz" - powiedział Barry Berman ze spółki Robert W. Baird & Co.

Według inwestorów obawy rynku o rzetelność raportów finansowych zaczynają stopniowo słabnąć.

Kiedy zaś zupełnie znikną "w centrum uwagi znajdą się dane ekonomiczne, a te sugerują, że ożywienie gospodarcze już się zaczęło, a recesję mamy za sobą" - powiedział Peter Cardillo, analityk w spółce Global Partners Securites.

W styczniu liczba sprzedanych domów wzrosła o 16,2 procent, znaczniej niż oczekiwano. Tak duży skok możliwy był dzięki rosnącemu optymizmowi konsumentów, a także łagodnej jak na tę porę roku pogodzie.

Nasdaq Composite wzrósł o 2,63 procent i zamknął się na poziomie 1.769,88 punktu. Tak dużej zwyżki w ujęciu procentowym Nasdaq nie zanotował od 3 stycznia.

Dow Jones wzrósł o 1,78 procent i zamknął się na poziomie 10.145,71 punktu - najwyższym od połowy stycznia.

Oba indeksy przełamały wstępny poziom oporu, który dla Dow Jonesa wynosił 10.050 punktu, a dla Nasdaq Composite 1.755 punktów. Według specjalistów od analizy technicznej może to oznaczać kolejne zwyżki.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Globe Trade Centre Spółka Akcyjna

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W USA zwyżki, Dow Jones powyżej 10.000 pkt