W USA zwyżki dzięki poprawie nastrojów

opublikowano: 27-07-2001, 08:01

NOWY JORK (Reuters) - Czwartkowe sesje w USA zakończyły się zwyżkami. Inwestorzy szybko zapomnieli o złych wiadomościach z takich spółek jak Compaq Computer czy Hewlett-Packard i uznali, że sześć obniżek stóp procentowych i redukcja podatków ożywią w końcu gospodarkę.

"Część graczy uważa, że wyniki przedsiębiorstw jeszcze przez dwa najbliższe kwartały będą słabe, ale naszym zdaniem to naiwna postawa" - powiedział Dan Rivera, odpowiedzialny za inwestycje w American Express Asset Management Group.

"Obniżki stóp i reforma fiskalna są po naszej stronie" - dodał.

Czwartek był drugim z rzędu dniem zwyżek. Trwającą przez trzy sesje tendencję spadkową główne indkesy przełamały w środę.

Compaq Computer, drugi co do wielkości producent PC-etów na świecie odrobił straty z początku notowań i zakończył sesję na plusie, mimo że zyski w drugim kwartale były znacznie mniejsze niż rok wcześniej, a perspektywy na najbliższy okres też nie są najlepsze.

Zwyżka Dow Jonesa została ograniczona przez spadek kursu Hewlett- Packarda. Wiodący producent komputerów i drukarek poinformował przed otwarciem sesji, że jego przychody w tym kwartale będą o 14-16 procent niższe niż rok temu i zapowiedział zwolnienie 6.000 osób.

W piątek inwestorzy będą oczekiwać przede wszystkim na wstępne dane o wzroście Produktu Krajowego Brutto (PKB) USA w drugim kwartale. Analitycy i ekonomiści prognozują wzrost na poziomie 0,9 procent.

Dow Jones wzrósł o 0,48 procent i zamknął się na poziomie 10.455,63 punktu.

Nasdaq Composite wzróśł o 1,95 procent i zamknął się na poziomie 2.022,96 punktu.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W USA zwyżki dzięki poprawie nastrojów