W USA zwyżki dzięki spółkom sektora energetycznego

opublikowano: 25-05-2004, 19:33

We wtorkowy wieczór, w samym środku notowań na Wall Street, indeksy amerykańskie zwyżkowały dzięki wzrostowi kursów akcji spółek energetycznych, takich jak Exxon Mobil, czy ChevronTexaco, które korzystają na wysokich cenach ropy.

Zwyżki akcji tych spółek usunęły na drugi plan obawy przed nagatywnym wpływem rosnących kosztów energii na wzrost gospodarczy. Ceny ropy nieznacznie spadły podczas wtorkowych notowań, ale analitycy przekonują, że wciąż mogą one przetestować nowe rekordy, jeżeli okaże się, że jakiekolwiek zwiększenie wydobycia surowca przez Arabię Saudyjską może nie wystarczyć, by zaspokoić rosnący popyt światowy. Na giełdzie nowojorskiej cena kontraktów na ropę spadła o 75 centów do 40,97 dolara.

"Wysokie ceny ropy bez dwóch zdań sprzyjają notowaniom spółek sektora energetycznego. W perspektywie tygodnia rynek skupi się na Iraku, cenie ropy i kilku wskaźnikach" - powiedział Owen Fitzpatrick, analityk w Deutsche Bank Private Banking.

Do godziny 19.05 indeks Dow Jones wzrósł o 0,85 procemnt, zaś Nasdaq Composite zyskał 0,99 procent. Opublikowane dzisiaj dane makroekonomiczne pokazały, że zaufanie amerykańskich konsumentów wzrosło, podobnie jak i liczba sprzedanych na rynku wtórnym domów w USA, ale - jak zaznaczyli analitycy - dane te nie miały wpływu na rynek.

Deutsche Bank poinformował we wtorek, że podwyższył rekomendację dla ChevronTexaco do "kupuj" z "trzymaj". Bank wymienił akcje ChevronTexaco i Exxon Mobil jako jedne z najbardziej opłacalnych obecnie inwestycji w branży paliwowej.

((Tłumaczył: Adrian Krajewski; Redagował: Marcin Gocłowski; RM:adrian.krajewski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700; warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / W USA zwyżki dzięki spółkom sektora energetycznego