W Warszawie inwestorzy przecenili większość akcji

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 01-02-2000, 00:00

W Warszawie inwestorzy przecenili większość akcji

Mimo udanej końcówki zeszłego tygodnia, giełdowi inwestorzy nie mieli spokojnego weekendu i pełni obaw przystępowali do poniedziałkowych notowań. Jak bywało nieraz w przeszłości, sprawcą nerwowości na rynkach akcji była amerykańska gospodarka, której, o ironio, zbyt dynamiczny rozwój może w konsekwencji doprowadzić do silnych korekt na większości światowych parkietów. A to za sprawą zarządu rezerwy federalnej, który na posiedzeniu w dniach 1-2 lutego, najprawdopodobniej podniesie podstawowe stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych. Eksperci uważają, że po ostatnich doniesieniach o ponad 5-proc. wzroście PKB w USA w IV kwartale zeszłego roku i 1,1-proc. wzroście kosztów zatrudnienia, powstała presja inflacyjna, która na tyle zagraża amerykańskiej gospodarce, że Fed będzie zmuszony podjąć bardzo drastyczne kroki. Niewykluczone, jak szacują specjaliści, że stopy procentowe zostaną podniesione nawet o 50 punktów bazowych.

PRZY TAKIM natłoku pesymistycznych informacji nie dziwi więc wcale, że giełdowi gracze postanowili zamienić posiadane walory na gotówkę. Ta prawie paniczna wyprzedaż zaowocowała gwałtowną przeceną walorów na najważniejszych giełdach. W piątek warszawski parkiet wyszedł z tego jeszcze obronną ręką, ale już w poniedziałek szczęście odwróciło się od GPW.

W TRAKCIE przedpołudniowego fixingu spadła wartość wszystkich giełdowych indeksów. Najwięcej ucierpiał rynek narodowych funduszy inwestycyjnych. Na 15 notowanych NFI przecenie uległo aż 14 z nich. Takie zachowanie rynku nie jest zaskoczeniem, gdyż jak powszechnie wiadomo, w momencie większych korekt, najsilniej reaguje ten bardzo specyficzny segment parkietu.

RÓWNIE SŁABO zaprezentowały się WIG i WIG 20, tracąc w obydwu przypadkach po 1,9 proc. Najmniej wczorajszą korektę odczuł natomiast rynek równoległy. W porównaniu z zeszłotygodniowym zamknięciem, indeks WIRR spadł „tylko” o 0,2 proc.

SPORY UDZIAŁ we wczorajszych spadkach odegrały niektóre spółki zaliczane do sektora teleinformatycznego. Sam subindeks obniżył się o 2,8 proc., w czym największy udział miały papiery Telekomunikacji Polskiej, przecenione przez rynek o 5 proc.

Sytuację ratował fakt, że spadkowej sesji towarzyszyła zmniejszona aktywność giełdowych graczy, o czym świadczy zarówno niższa liczba złożonych zleceń jak i łączna wartość obrotów.

Jak się można było spodziewać, po weekendowej batalii wokół BIG BG, zarząd giełdy postanowił zawiesić notowania papierów banku do 11 lutego, czyli do końca przerwy w obradach WZA. Podjęte przez GPW kroki mają na celu umożliwienie uczestnikom obrotu przeanalizowanie obecnej sytuacji banku.

Z PRZEBIEGU wczorajszej sesji nie można oczywiście wyciągać wniosków, kiedy nastąpi przesilenie. Rynek jest mało przewidywalny i potrafi niejednokrotnie zaskoczyć nawet wytrawnych graczy. Pewnym można być tylko jednego. Od posiedzenia Fed zależeć będzie obowiązujący w tym tygodniu trend.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W Warszawie inwestorzy przecenili większość akcji