W Warszawie jest Kopernik, w Krakowie będzie Cogiteon

AR
opublikowano: 28-08-2018, 12:00

Cogiteon – tak ma się nazywać Małopolskie Centrum Nauki, które powstaje jako odpowiedź na warszawskiego „Kopernika”.

To będzie pierwsza tego typu propozycja w południowej Polsce – Małopolskie Centrum Nauki w  Krakowie, które ruszy za kilka lat, ma przyciągać turystów z całego kraju i nie tylko. Sejmik województwa zdecydował właśnie o zmianie jego przyszłej nazwy – na Cogiteon. 

Zobacz więcej

Wizualizacja MCN

Słowo zostało zbudowane na bazie łacińskiego wyrazu „cogito” („myślę”) - tłumaczą władze województwa. Ma budzić skojarzenia ze słynną sentencją Kartezjusza z XVII w.  – „cogito ergo sum („myślę, więc jestem”). 

Nowa nazwa ma odróżnić małopolski projekt od innych tego typu – np. Morskiego Centrum Nauki, które równolegle powstaje w Szczecinie. 

- Chcemy nadać naszej instytucji unikalną tożsamość. Pozwolić użytkownikom skojarzyć centrum z humanizmem, wiedzą i sztuką.  Żadne znane centrum nauki nie używa słowa związanego z „cogito”. To również było istotne – wyjaśnia marszałek Małopolski Jacek Krupa.

- To również słowo, które wykorzystał w swojej twórczości literackiej Zbigniew Herbert – autor cyklu poetyckiego „Pan Cogito”. Wszystko to ma niebagatelne znaczenie, ponieważ centrum w Krakowie ma edukować o człowieku w sieci relacji i powiązań, ale również łączyć naukę ze sztuką – informuje Piotr Koziarz, specjalista ds. komunikacji i promocji Małopolskiego Centrum Nauki. 

Już jesienią Małopolskie Centrum Nauki uruchomi mobilną wystawę o powietrzu. Budynek z wystawą stałą zostanie otwarty połowie 2022 r. W odróżnieniu do warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, które dzisiaj odwiedza ok. milion osób rocznie (w lipcu placówka ogłosiła, że w 8 lat istnienia przyjęła łacznie 8 mln gości), wystawa nie będzie poświęcona naukom ścisłych. Jej głównym tematem będzie "człowiek w relacjach".

Szacunkowa wartość inwestycji, której projekt samorzad wybrał w lutym tego roku, to 120 mln zł. W Warszawie koszt budowy Centrum Nauki Kopernik wyniósł łącznie 364,8 mln zł, z czego 207 mln zł, pochodziło z funduszy unijnych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu