W Warszawie sprzedano o 21 proc. więcej mieszkań, ceny wyższe o 8 proc.

  • PAP
opublikowano: 05-05-2021, 11:36

W pierwszym kwartale br. w Warszawie sprzedano o ponad 21 proc. więcej mieszkań niż przed rokiem, średnia cena ofertowa wyniosła 10,6 tys. zł za mkw., o 8,1 proc. więcej niż rok temu - wynika z danych redNet Property Group oraz CBRE.

Według danych redNet Property Group i CBRE, w I kw. 2021 r. zaobserwowano wzrost popytu na mieszkania w Warszawie. Sprzedano ponad 6,7 tys. mieszkań, czyli o niemal 30 proc. więcej niż w poprzednim kwartale i ponad 21 proc. więcej niż rok temu.

Średnia cena ofertowa mieszkań wyniosła 10656 zł za mkw., czyli o 1,5 proc. mniej niż w poprzednim kwartale, ale o 8,1 proc. więcej niż rok temu. Jak oceniono w analizie, utrzymywanie się tak wysokiego popytu w sytuacji ograniczonej podaży może skutkować dalszym wzrostem cen, zwłaszcza, że rosną koszty ponoszone przez deweloperów.

"Popyt na warszawskim rynku mieszkaniowym nawet w pandemii ma się świetnie. Mimo wzrostów cen zainteresowanie lokalami jest na wysokim poziomie, co wynika m.in. z niskich stóp procentowych, powodujących coraz niższe zyski z lokat i innych form inwestowania o niewielkim ryzyku. Konsumenci poszukują sposobów na ulokowanie i ochronę kapitału, obawiając się skutków inflacji, a mieszkania, mimo wynikającego z pandemii mniejszego zainteresowania najmem, wciąż uważane są za stabilną inwestycję, zwłaszcza na tle innych dostępnych opcji" - skomentowała ekspertka w dziale mieszkaniowym CBRE Agnieszka Mikulska.

Jej zdaniem, coraz bardziej realna perspektywa zakończenia pandemii będzie jeszcze wspierać popyt, a to oznacza, że w kolejnych miesiącach możemy obserwować dalszy wzrost cen. Jak dodała, zagrożeniem dla rozwoju rynku są natomiast problemy z dostarczeniem nowej podaży w cenach akceptowalnych dla nabywców.

Z analizy wynika, że przez ostatnie pięć lat tylko w trzech kwartałach sprzedaż mieszkań w Warszawie była wyższa niż ta odnotowana w I kw. 2021 r. Co więcej, w pierwszym kwartale 2021 r. odnotowano zaledwie 61 rezygnacji z zakupionych już mieszkań - podkreślono.

Jak podano, w I kw. 2021 r. do sprzedaży wprowadzono 60 nowych inwestycji lub ich etapów, z łączną liczbą 4,3 tys. lokali mieszkalnych, czyli o 16 proc. więcej niż w ostatnim kwartale 2020 r. Pomimo wzrostu kwartał do kwartału był to trzeci najniższy kwartalny wynik, odnotowany w ostatnich pięciu latach - zauważono w analizie.

Nowa podaż zasiliła ofertę w 14 dzielnicach. Największym zainteresowaniem deweloperów cieszyły się Włochy i Białołęka, natomiast na Ochocie i Żoliborzu, w Wesołej i Rembertowie nie pojawiły się żadne nowe inwestycje - podano.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane