W weekend Manify w kilku miastach Polski

PAP
opublikowano: 05-03-2011, 07:59

W weekend w kilku polskich miastach odbędą się Manify. W sobotę impreza z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet odbędzie się w Szczecinie, w niedzielę - w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Toruniu oraz we  Wrocławiu, zaś we wtorek 8 marca - w Poznaniu, Katowicach i Łodzi.

Szczecińska Manifa Różnorodności odbędzie się w sobotę na Placu Lotników. Festyn poświęcony walce z dyskryminacją kobiet i innych społeczności jest inicjatywą lokalnej grupy Kampanii Przeciw Homofobii. Organizatorzy liczą na udział osób niepełnosprawnych, przedstawicieli różnych wyznań i grup etnicznych, a także osób homoseksualnych.

Uczestnicy Manify będą domagać się m.in. uchwalenia ustawy o związkach partnerskich i powołania szczecińskiego pełnomocnika ds. równego traktowania. Do udziału w festynie zaproszono m.in. przedstawicieli Partii Kobiet, SLD i Ogólnopolskiego Ruchu Ateistyczno-Lewicowego; gościem specjalnym ma być prezes Fundacji "Trans-fuzja" Anna Grodzka.

Tegoroczna XII Manifa w Warszawie odbędzie się w niedzielę pod hasłem "Dość wyzysku! Wymawiamy służbę!". Tematami przewodnimi imprezy organizowanej przez Porozumienie Kobiet 8 Marca będą: bezrobocie, nierówność ekonomiczna i łamanie prawa pracy.

Warszawska Manifa będzie dedykowana Izabeli Jarudze-Nowackiej, która zginęła w zeszłym roku w katastrofie pod Smoleńskiem. Na początku imprezy głos zabierze jej córka Barbara Nowacka; uczestnicy złożą też kwiaty pod tablicą poświęconą jej pamięci.

W organizację stołecznej Manify włączyły się związki zawodowe - spotkają się na niej m.in. przedstawiciele ZNP, WZZ Sierpień'80 oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Manifa, która w Gdańsku rozpocznie się w niedzielę o godz. 12, odbędzie się pod hasłem „Solidarni/e przeciwko wyzyskowi kobiet”. Jej uczestnicy przejdą spod kina Krewetka przy ul. Karmelickiej do Fontanny Neptuna na Długim Targu. Organizatorem manifestacji jest Trójmiejska Akcja Kobieca.

Krakowska Manifa ma upamiętnić 100. rocznicę pierwszych obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet w Krakowie. Niedzielna demonstracja rozpocznie się o godz. 13 przed dawnym budynkiem Ujeżdżalni przy ul. Rajskiej i przejdzie historyczną trasą pochodu z 1911 r. Podczas manifestacji zostaną przedstawione postulaty skierowane do władz Krakowa, w tym przyjęcie i realizacja Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn, powołanie miejskiego pełnomocnika ds. równości kobiet i mężczyzn oraz zwiększenie dostępności żłobków i przedszkoli.

W Toruniu w niedzielę odbędzie się Feministyczna Masa Krytyczna "Kobiety na rowery". Po południu wyruszy ona z Rynku Nowomiejskiego, by przejechać wokół Starego Miasta. Rowerzyści zachęcają, by uczestnicy przejazdu przywdziali różowo-fioletowe barwy.

We Wrocławiu Manifa rozpocznie się w niedzielę o godz. 13 przed pomnikiem Aleksandra Fredry. W trakcie akcji przedstawiona zostanie m.in. lista osób i instytucji, które w 2010 r. otrzymały "Czerwoną kartkę" za niewdrożenie polityki równościowej oraz zaniechania i naruszenia w obszarze walki z dyskryminacją. Po Manifie w siedzibie Demokratycznej Unii kobiet odbędzie się wieczór jubileuszowy pod hasłem "Zatrzymane w kadrze. Pamiętnik dwudziestolecia". W czasie spotkania zaprezentowane zostanie m.in. wspomnienie o Izabeli Jarudze-Nowackiej, odbędzie się też poświęcony kobietom wieczór poetycki.

W stolicy Wielkopolski Manifa odbędzie się we wtorek o godz. 18 na głównym deptaku handlowym; jej uczestnicy przejdą na Stary Rynek. Poznańska Manifa jest organizowana przez stowarzyszenie kobiet Konsola.

Po raz szósty Manifa odbędzie się w Katowicach. Jej hasło to "Energia różnorodności. Kobiety inspirują!". Główne wydarzenia katowickiej Manify zaplanowano na wtorek. Rozpocznie je konferencja prasowa w Urzędzie Marszałkowskim, z udziałem m.in. przedstawicielek śląskiego sejmiku. Organizatorki Manify chcą w ten sposób rozpocząć regionalną dyskusję na temat przyjęcia Europejskiej Karty Równości. Po południu przed gmachem Sejmu Śląskiego rozpocznie się happening, po którym uczestnicy Manify przejdą na katowicki Rynek. Całość zwieńczy impreza taneczna w jednym z klubów.

Happening i przemarsz ulicami miasta poprzedzi organizowana dzień wcześniej "rozgrzewka", w ramach której odbędzie się maraton filmowy "Różne oblicza kobiet".

Patronat nad Manifą w Katowicach objęły Aleksandra Gajewska-Przydyga i Aleksandra Banasiak – pierwsze kobiety, wchodzące w skład zarządu woj. śląskiego w ponad 10-letniej historii samorządu wojewódzkiego w regionie.

W Łodzi wtorkowa Manifa odbędzie się pod hasłem "DEMOgrafia, głupcze". Po przemarszu ul. Piotrkowską, w klubie Prexer odbędzie się debata "Kobiety mówią: sprawdzam". Wieczorem w kinie Cytryna rozpocznie się pokaz filmów dokumentalnych, m.in. o historii pielęgniarki zwolnionej za strajk w szpitalu Barlickiego. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / W weekend Manify w kilku miastach Polski