W weekend spotka się Grupa Bilderberga

WST, The Telegraph, Wikipedia
opublikowano: 06-06-2013, 19:35

W nadchodzący weekend odbędzie się coroczne spotkanie Grupy Bilderberg, która swoim składem osobowym i związanym z tymi różnymi kontekstami, wzbudza spore emocje na całym świecie.

W tegorocznym zjeździe udział weźmie m.in. polski minister finansów, Jacek Rostowski, donosi The Telegraph.

Hotel Bilderberg (Oosterbeek - Holandia), miejsce pierwszego spotkania Grupy Bilderberg w maju 1954 r. (fot. M.M.Minderhoud, Wikipedia/Michiel1972)
Hotel Bilderberg (Oosterbeek - Holandia), miejsce pierwszego spotkania Grupy Bilderberg w maju 1954 r. (fot. M.M.Minderhoud, Wikipedia/Michiel1972)
None
None

Spotkanie odbędzie się w Grove Hotel, który jest ośrodkiem golfowym w Watford, w hrabstwie Hertfordshire w Wielkiej Brytanii.

Sama Grupa to nieformalne międzynarodowe stowarzyszenie wpływowych ludzi ze świata polityki, biznesu i przemysłu. Zrzesza zarówno osoby z miliardami na koncie, jak i mające wpływ na tworzenie prawa (np. politycy i wojskowi) czy tendencji gospodarczych (przedsiębiorcy, bankierzy). Należą do niej również koronowane głowy. Tradycją stało się, że co roku zapraszana jest duża grupa gości, którzy mogą brać udział w nieformalnych dyskusjach i rozmowach.

Spotkanie zamknięte jest dla mediów, co już samo w sobie wzbudza sporo spekulacji i komentarzy.

W tym roku na liście zaproszonych gości znaleźć można choćby George Osborne’a kanclerza Banku Anglii, Henry Kissinger, były sekretarz stanu USA, Timothy Geithner, były sekretarz skarbu USA czy generał David Pertaeus, były dowódca Sił Sojuszniczych w Afganistanie i szef CIA.

Sfera biznesowa reprezentowana będzie choćby przez Erica Schmidta, szefa Google, Petera Sutherlanda, prezesa Goldman Sach i Jeffa Bezosa, założyciela Amazon.com.

Polskim akcentem będzie osoba Jacka Rostowskiego, wicepremiera, szefa resortu finansów, który również w ubiegłym roku brał udział tej w tej „imprezie”.

Według zaprezentowanego przez Grupę „oficjalnego” scenariusza, poruszane mają być m.in. tematy związane z promowaniem wzrostu przez USA i Europę, wyzwania stojące przed Afryką, zagrożenia wynikające z cyberprzestępczości i cyberwojen.

Dyskutowany ma być także problem zadłużenia, polityka Unii Europejskiej, postępy w badaniach medycznych, kwestie bliskowschodnie, a także „sprawy bieżące”.

To oficjalne tematy, a oprócz tego – nawiązując do spiskowych teorii – można oczekiwać, że w kuluarach będą podejmowane rozmowy odnośnie „rządzenia światem”.

Tzw. Grupa Bilderberga wzięła swoją nazwę od pierwszego spotkania, które miało miejsce w 1954 r. w holenderskim hotelu Bilderberg w Oosterbeek. Wśród inicjatorów jej stworzenia był polski emigracyjny polityk Józef Retinger, jeden z twórców Wspólnoty Europejskiej. Innymi znanymi Polakami mającymi koneksje z Grupą są m.in. prof. Zbigniew Brzeziński, były doradca prezydenta USA oraz Andrzej Olechowski jeden z założycieli Platformy Obywatelskiej i były minister finansów i spraw zagranicznych.

Tegoroczną listę zaproszonych gości można obejrzeć TUTAJ>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, The Telegraph, Wikipedia

Polecane