W Wiedniu spotkanie z udziałem minister Gilowskiej w sprawie VAT

Polska Agencja Prasowa SA
01-02-2006, 16:04

Wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska spotka się w środę w Wiedniu z austriackim ministrem finansów Karlem-Heinzem Grasserem i z unijnym komisarzem ds. podatków Laszlo Kovacsem, by przedyskutować blokowane na razie przez Polskę porozumienie w sprawie obniżonych stawek VAT w UE - poinformowała PAP rzeczniczka Kovacsa Maria Asimakopulu.

Wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska spotka się w środę w Wiedniu z austriackim ministrem finansów Karlem-Heinzem Grasserem i z unijnym komisarzem ds. podatków Laszlo Kovacsem, by przedyskutować blokowane na razie przez Polskę porozumienie w sprawie obniżonych stawek VAT w UE - poinformowała PAP rzeczniczka Kovacsa Maria Asimakopulu.

    Dodała, że w spotkaniu, które ma się rozpocząć o godz. 17, weźmie udział także kanclerz Austrii Wolfgang Schuessel.

    Rzecznik austriackiego przedstawicielstwa przy UE Nikola-Johannes Donig potwierdził w rozmowie z PAP tę informację.

    Zapytany, czy Austria, która przewodniczy w tym półroczu UE i była inicjatorką porozumienia w sprawie VAT, traktuje spotkanie jako ostatnią szansę na przekonanie Polski do uzgodnionego w zeszłym tygodniu przez pozostałe kraje członkowskie kompromisu, odparł, że "będzie to bardzo ważne spotkanie".

    "Ale Austria nigdy nie wyznaczała Polsce sztywnego terminu na przyłączenie się do porozumienia" - zaznaczył. Także Asimakopulu zapewniła: "Nie jest dla nas problemem dać Polsce więcej czasu".

    Źródła unijne podają jednak, że po środowym spotkaniu "Austria straci cierpliwość" i nie będzie próbowała dłużej przekonywać Polski do porozumienia. Do sprawy wrócą albo ministrowie finansów na spotkaniu 14 lutego, albo unijni przywódcy zebrani 23-24 marca na szczycie w Brukseli.

    Zarówno Austria, jak i Komisja Europejska wyrażają nadzieję na zgodę Polski na kompromis. Bez Polski nie wejdzie on w życie, gdyż w sprawach podatkowych w UE obowiązuje jednomyślność. Donig zaznaczył jednak, że nie może być mowy o zmianach w tekście porozumienia. "Istnieje jedynie możliwość dalszych wyjaśnień i interpretacji tekstu, który jest na stole" - powiedział.

    Równie twarde stanowisko w sprawie ewentualnej renegocjacji porozumienia zajmuje Komisja Europejska. "Porozumienie było bardzo trudno osiągnąć, więc teraz nie ma możliwości dopisywania do niego kolejnych postulatów" - oświadczyła Asimakopulu.

    Sprawa blokowanego porozumienia była jednym z głównych tematów środowego posiedzenia Komisji Europejskiej. Wcześniej zapowiadano, że wobec braku kompromisu KE zdecyduje się nakazać dziewięciu krajom członkowskim, stosującym obniżony VAT na tzw. usługi o dużym nakładzie pracy ręcznej, podwyższenie stawek do podstawowego poziomu, który zgodnie z unijnym prawem wynosi 15 proc.Porozumienie miało wydłużyć do 2010 roku okres stosowania tych ulg. Wygasły one z końcem zeszłego roku i od tej pory kraje stosują niższy VAT bez podstawy prawnej.

    Ostatecznie - wynika z relacji Asimakopulu - komisarz Kovacs nie zaproponował wysłania listów z żądaniem podwyższenia stawek, argumentując, że jest szansa na porozumienie w Wiedniu w środę po południu. "Komisja jednomyślnie postanowiła wstrzymać się z jakimikolwiek krokami" - powiedziała rzeczniczka. Dodała, że w przypadku braku porozumienia ewentualne wszczęcie procedury nastąpi na posiedzeniu KE w przyszłym tygodniu, ale i tak kraje członkowskie dostaną około dwóch miesięcy na zmianę prawa. Dopiero potem KE zagrozi sankcjami.

    Austria i Komisja Europejska przekonują Polskę do zaakceptowania rozwiązań, które wcześniej zadowoliły Czechy, także sprzeciwiające się porozumieniu. Chodzi o taką interpretację unijnych przepisów, aby znakomita większość budowanych w Polsce mieszkań mogła być uznana za "budownictwo społeczne", bezterminowo objęte stawką obniżoną; w przypadku Polski - 7 proc. Przyjęcie porozumienia otworzyłoby też Polsce drogę do skorzystania z zapisanej w nim możliwości niższego podatku VAT na remonty i modernizację mieszkań - do 2010 r.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / W Wiedniu spotkanie z udziałem minister Gilowskiej w sprawie VAT