Czytasz dzięki

W wielu miastach obchodzono rocznicę 25-lecia "Solidarności"

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-08-2005, 22:40

W weekend poprzedzający tydzień głównych obchodów 25. rocznicy zakończenia strajków na Wybrzeżu i powstania "Solidarności" w wielu miastach Polski uczczono rocznicę Sierpnia '80. W Szczecinie podczas uroczystej mszy świętej odsłonięto na Placu Solidarności pomnik upamiętniający ofiary wydarzeń grudniowych z 1970 roku.

W weekend poprzedzający tydzień głównych obchodów 25. rocznicy zakończenia strajków na Wybrzeżu i powstania "Solidarności" w wielu miastach Polski uczczono rocznicę Sierpnia '80. W Szczecinie podczas uroczystej mszy świętej odsłonięto na Placu Solidarności pomnik upamiętniający ofiary wydarzeń grudniowych z 1970 roku.

    Monument autorstwa prof. Czesława Dźwigaja, przedstawiający postać anioła niosącego koronę cierniową stanął przed Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie, z której 35 lat temu strzelano do protestujących robotników. Pod pomnikiem umieszczono tablice z imionami i nazwiskami szesnastu ofiar śmiertelnych tamtych wydarzeń.

    Uczestniczący w szczecińskich uroczystościach legendarny przywódca "Solidarności" Marian Jurczyk wskazując na zasługi związku w odzyskaniu wolności nie tylko przez Polskę, ale i inne kraje bloku komunistycznego, stwierdził, że dziś "odeszliśmy od ideałów +Solidarności+". "Rośnie rzesza ubogich, z drugiej strony, widzę elity polityczne całkowicie odwrócone od problemów społeczeństwa. Głęboko wierzę, że drzemią w nas siły zdolne, tak, jak przed laty, do rozebrania tych nowych murów" - mówił do zebranych.

    Jurczyk był bardzo wzruszony, kilkakrotnie przerywał swoje wystąpienie. "Musiało minąć 10 lat żeby ofiara złożona w grudniu (1970 r. - przyp. PAP) zaowocowała latem 1980 roku. Polska była już wtedy innym krajem. Od blisko dwóch lat ze Stolicy Piotrowej nauczał największy nasz rodak, zmarły przed kilkoma miesiącami papież Jan Paweł II... Nie lękajcie się - nawoływał... i rodacy przestali się lękać" - mówił łamiącym się głosem, na co zebrani zareagowali oklaskami.

    W Warszawie uroczystości rocznicowe zorganizowali w Sejmie liderzy Ruchu Patriotycznego Antoni Macierewicz i Jan Olszewski. Zaproszono m.in. działaczy pierwszej "S", Annę Walentynowicz i Krzysztofa Wyszkowskiego. W Sali Kolumnowej Sejmu zgromadziło się w niedzielę ok. 200 osób.

    Uczestnicy niedzielnych uroczystości nie chcą brać udziału w poniedziałkowym uroczystym spotkaniu posłów i senatorów poświęconym rocznicy Sierpnia '80. Nie godzą się m.in. na to, że poniedziałkowym uroczystościom współprzewodniczyć mają Włodzimierz Cimoszewicz i Longin Pastusiak. "To jest kpina z ofiary milionów Polaków, to tak jakby kat naśmiewał się nad grobem ofiary" - mówił Macierewicz. 

    Uczestnicy obchodów przyjęli rezolucję w której oceniono, że oficjalne obchody 25-lecia "Solidarności" stają się narzędziem zakłamania jej prawdziwej historii.

    Niezależne obchody 25. rocznicy Sierpnia'80. zainaugurowano też w Gdańsku prezentacją trzech filmów dokumentalnych. Obchody organizuje środowisko działaczy pierwszej "Solidarności", m.in. Andrzeja Gwiazdę, Annę Walentynowicz i Krzysztofa Wyszkowskiego.  

    W Toruniu z kolei odsłonięto w niedzielę tablicę upamiętniającą ćwierćwiecze działania związku w tym mieście i okolicy. W uroczystości, która była najważniejszym elementem obchodów 25. rocznicy "Solidarności" w regionie toruńskim, wzięło udział kilkaset osób.

    "Odsłonięta tablica to wyraz szacunku i wdzięczności dla ponad 160 tys. mieszkańców regionu, którzy byli wówczas członkami +S+" - powiedział przewodniczący okręgu toruńskiego NSZZ "Solidarność" Władysław Krypel, który odsłonił tablicę.

     W Olsztynie obchody 25-lecia NSZZ Solidarności rozpoczęły się mszą świętą w intencji związku i związkowców. Po mszy w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, uczestnicy uroczystości przeszli na Plac Solidarności, gdzie pod pomnikiem Wolności złożyli kwiaty i wieńce. 

    Także we Wrocławiu odbyła się msza św. z okazji 25-lecia Solidarności. Nabożeństwo odprawiono w samo południe na zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej, w miejscu gdzie 25 lat temu rozpoczęły się strajki.  W mszy wzięli udział pierwsi organizatorzy strajków i założyciele "Solidarności" na Dolnym Śląsku oraz kilkuset wiernych.    

    W Łęcznej (Lubelskie) z okazji rocznicy "Solidarności" odsłonięto pomnika ks. Jerzego Popiełuszki, ufundowany przez związkowców "S" z kopalni węgla w Bogdance. Abp Józef Życiński zaapelował podczas uroczystości odsłonięcia pomnika o zwyciężanie zła dobrem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane