Czytasz dzięki

W zachodniej Europie giełdy kontynuują zwyżki indeksów

  • PAP
opublikowano: 27-05-2020, 09:58

Giełdy w zachodniej Europie kontynuują zwyżki indeksów. Wskaźnik Stoxx 600 jest na dobrej drodze, aby zaliczyć pierwszy w maju 3-dniowy rajd. Wśród inwestorów dominuje optymizm co do ożywienia gospodarczego po wznawianiu działania i wspieraniu fiskalnym przez władze wielu gospodarek - podają maklerzy.

Wskaźnik Stoxx 600 Europe zyskuje 0,4 proc. Zwyżkują niemal wszystkie z 19 sektorów z tego indeksu - z wyjątkiem ochrony zdrowia. Mocniej rosną akcje spółek z branży bankowej, nieruchomości, motoryzacyjnej i turystycznej.

Aroundtown zyskuje 5,2 proc. - w raporcie spółki za I kw. nie widać zbyt mocnego wpływu pandemii koronawirusa na wyniki finansowe.

Nikian Renkaat zwyżkuje o 17 proc. po zmianie prezesa spółki.

Dane makro ze swojej gospodarki podali Francuzi - wskaźnik zaufania przedsiębiorców wyniósł w V 59 pkt. wobec 53 pkt. w IV, a indeks nastrojów konsumentów wyniósł w maju 93 pkt. wobec 95 pkt. w kwietniu - wynika z danych instytutu statystycznego Insee.

Insee szacuje, że w II kw. francuska gospodarka może się skurczyć o ok. 20 proc., po spadku PKB w I kw. o 5,8 proc. W ten sposób Francja może zanotować najsilniejszą recesję od 1948 r.

Tymczasem w Japonii administracja premiera Shinzo Abe pracuje nad drugim pakietem bodźców fiskalnych - w wysokości 117,1 bln jenów, który wsparłby gospodarkę osłabioną po epidemii koronawirusa.

Z kolei Jamie Dimon, dyrektor generalny JPMorgan Chase & Co. - największego banku w USA - ocenia, że może być "dość szybki powrót do zdrowia" amerykańskiej gospodarki.

W EU w środę rozpoczyna się szczyt Unii Europejskiej, na którym Komisja Europejska przedstawi plan wsparcia gospodarki w regionie po pandemii koronawirusa oraz propozycje dotyczące przyszłej perspektywy budżetowej Unii na lata 2021-2027.

"W ubiegłym tygodniu pojawiły się dwie konkurencyjne koncepcje. Francja z Niemcami proponują utworzenie funduszu o wartości 500 mld euro, z którego najbardziej dotknięte pandemią kraje uzyskałyby wsparcie w formie grantów" - przypominają w nocie analitycy Banku Millennium SA.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

"Na rozwiązanie to nie zgadzają się natomiast Austria, Dania, Holandia i Szwecja, które postulują udzielanie pożyczek o preferencyjnym oprocentowaniu. Zanosi się zatem na bardzo trudne negocjacje" - oceniają analitycy Banku Millennium SA.

Inwestorzy tymczasem nie spuszczają z pola widzenia tego, co dzieje się we wzajemnych relacjach pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem.

Departament Skarbu USA rozważa nałożenie sankcji, aby ukarać Chiny za nowe prawo bezpieczeństwa narodowego dla Hongkongu, które może ograniczyć prawa i wolności obywateli tego regionu.

Tymczasem w środę na rynku walutowym euro kosztuje 1,0965 USD, niżej o 0,2 proc., brytyjski funt traci 0,1 proc. do 1,2318 USD, a japoński jen bez zmian po 107,54 za 1 USD.

Rentowność 10-letnich UST spada o 1 pb do 0,68 proc., a 10-letnich bundów spada o 2 pb do -0,44 proc.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 33,64 USD, niżej o 2,10 proc.

Ropa Brent w dostawach na VII na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana w handlu elektronicznym po 35,43 USD za baryłkę, niżej o 2,05 proc.

Złoto tanieje o 0,2 proc. do 1.707,55 USD za uncję.

O 18.30 prezes Fed z St. Louis Jamies Bullard weźmie udział w wirtualnej dyskusji na temat gospodarki w czasie pandemii koronawirusa.

o 20.00 amerykańska Rezerwa Federalna opublikuje raport o stanie gospodarki USA, tzw. Beżową Księgę.

O 21.00 prezes Fed z Atlanty Raphael Bostic weźmie udział w internetowej debacie o gospodarce i Covid-19.

Indeksy giełdowe w Europie - godz. 09.40

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane