W zachodniej Europie giełdy notują zniżki indeksów

  • PAP
opublikowano: 31-05-2019, 10:12

W zachodniej Europie giełdy notują zniżki indeksów. Nastroje na rynkach pogorszyły się po tym, gdy prezydent USA Donald Trump "rzucił na rynki bombę" informując, że postanowił wprowadzić cła na towary sprowadzane z Meksyku, podają maklerzy.

Zobacz więcej

Reuters/FORUM

Na giełdach w Europie mocno tracą spółki z ekspozycją na Meksyk, po tym jak Donald Trump poinformował w czwartkowych tweetach, że na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem zatrzymana została rekordowa grupa ponad tysiąca nielegalnych imigrantów i w reakcji a to zostaną wprowadzone cła na towary sprowadzane do USA z Meksyku.

Prezydent USA zdecydował, że od 10 czerwca na towary z Meksyku zostaną nałożone cła w wysokości 5 proc. i będą sukcesywnie rosnąć - aż do 25 proc. od 1 października, dopóki Meksyk nie ograniczy fali nielegalnej imigracji zmierzającej od USA.

Meksyk jest tymczasem kluczowym centrum produkcji samochodów dla koncernów motoryzacyjnych ze świata - od Mazda Motor Corp. po General Motors Co.

Dla USA Meksyk to największe źródło importu aut - w 2018 r. wartość samochodów, busów, aut ciężarowych i samochodów specjalnego przeznaczenia importowanych z Meksyku do Stanów Zjednoczonych wyniosła ok. 68 miliardów dolarów.

"Cła na towary z Meksyku oznaczają wyższe ceny samochodów w USA, a to uderzy w ich sprzedaż" - ocenia Seiichi Miura, analityk Mitsubishi UFJ Morgan Stanley.

W piątek już mocno traciły koncerny samochodowe w Japonii - Mazda Motor Corp. zaliczyła spadek kursu akcji do najniższego poziomu od 2013 r. Toyota, Honda, Mazda i Nissan Motor Co. straciły podczas tej sesji łącznie 1 bilion jenów kapitalizacji (9,2 miliarda USD).

W Europie tanieją w piątek m.in. hiszpańskie banki, w tym BBVA i Banco Santander, producenci aut - m.in. Fiat Chrysler Automobiles NV, i spółki browarnicze - producent piwa Heineken NV.

Benchmarkowy wskaźnik Europe Stoxx 600 zniżkuje o 1,1 proc., a od początku maja stracił już 5,9 proc. To najgorszy miesiąc dla tego indeksu w 2019 r.

Sentyment na rynkach przygaszają w piątek też słabe dane makro z Chin - indeks PMI w sektorze przemysłowym wyniósł w V 49,4 pkt. wobec 50,1 pkt. miesiąc wcześniej i szacunków na V +49,9 pkt.

Na rynku walutowym euro zyskuje 0,1 proc. do 1,1140 USD, a brytyjski funt zwyżkuje o 0,05 proc. do 1,2613 USD.

Rentowność 10-letnich UST spada o 5 pb do 2,17 proc., a 2-letnich zniżkuje o 5 pb do 2,01 proc.

Rentowność 10-letnich bundów spada o 2 pb do -0,20 proc. - to rekord.

Ropa WTI na NYMEX tanieje o 1,1 proc. do 55,95 USD za baryłkę.

Złoto drożeje o 0,5 proc. do 1.294,67 USD za uncję.

O 14.30 inwestorzy poznają deflator PCE w USA w kwietniu, a o 16.00 indeks zaufania konsumentów w USA w maju, opracowany przez Uniwersytet Michigan.

Od 15.15 bankier z Fed w Atlancie Raphael Bostic będzie moderatorem dyskusji o globalnej gospodarce.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu