Czytasz dzięki

W zachodniej Europie giełdy rosną czwartą sesję z rzędu

  • PAP
opublikowano: 28-05-2020, 09:58

Giełdy w zachodniej Europie podtrzymują wzrosty - 4 sesję w tym tygodniu. Inwestorzy skupiają uwagę na łagodzeniu lockdownu w wielu gospodarkach i liczą na stymulowanie wzrostu gospodarczego przez banki i władze fiskalne - podają maklerzy.

Wskaźnik Stoxx 600 Europe zyskuje 0,7 proc.

Akcje spółki EasyJet zyskują 3,8 proc. Firma planuje zwolnienie 30 proc. pracowników.

Nordex zwyżkuje o 6 proc. po otrzymaniu zamówienia od Innogy.

Norwegian traci 7,1 proc. po publikacji danych finansowych za I kw.

Indeksy w Europie odrobiły już ponad połowę strat, jakie poniosły w trakcie wyprzedaży, która rozpoczęła się w lutym. Od marcowych minimów zyskały już 26 proc.

Sygnały o łagodzeniu lockdownów w unijnych gospodarkach oraz plany stymulowania wzrostu gospodarczego w regionie po epidemii koronawirusa zachęcają inwestorów do kupowania akcji z sektorów najbardziej dotkniętych w czasie kryzysu zdrowotnego - spółek turystycznych i motoryzacyjnych.

Analitycy zwracają uwagę, że inwestorzy liczą na znaczące działania wspierające gospodarkę ze strony banków i władz fiskalnych.

"Do tego ponowne otwieranie gospodarek może nastąpić nieco szybciej niż sądziliśmy jeszcze miesiąc temu" - mówi Ian William, strateg Peel Hunt.

Dodaje, że inwestorzy przyzwyczaili się do takich ryzyk jak "starcie" USA-Chiny, czy też słabe dane makroekonomiczne.

W środę Komisja Europejska zaproponowała 750 mld euro na odbudowę gospodarczą w UE, z czego 500 mld euro miałoby być przekazane państwom członkowskim w formie bezzwrotnych grantów, a 250 mld euro udostępnione w formie pożyczek.

Fundusz wynoszący 750 mld euro - na rzecz odbudowy gospodarki, miałby być finansowany poprzez kredyty, które KE będzie zaciągała na rynkach finansowych. Miałaby one być spłacane w latach 2028-2058 z dodatkowych dochodów unijnych.

Tymczasem w czwartek na rynku walutowym euro kosztuje 1,1002 USD, bez zmian, brytyjski funt bez zmian po 1,2263 USD, a japoński słabnie o 0,1 proc. do 107,85 za 1 USD.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 1 pb do 0,69 proc., a 10-letnich bundów zyskuje 1 pb do -0,41 proc.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 31,71 USD, niżej o 3,35 proc.

Ropa Brent w dostawach na VII na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana w handlu elektronicznym po 33,90 USD za baryłkę, niżej o 2,42 proc.

Złoto zyskuje 0,7 proc. do 1.720,74 USD za uncję.

Indeksy giełdowe w Europie - godz. 09.40

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane