Czytasz dzięki

W zachodniej Europie giełdy spadają przed konferencją prasową Trumpa

  • PAP
opublikowano: 29-05-2020, 09:59

Giełdy w zachodniej Europie spadają w reakcji na pogorszenie relacji chińsko-amerykańskich. W centrum uwagi pozostanie konferencja prasowa prezydenta USA Donalda Trumpa, podczas której ogłosi on nowe działania Waszyngtonu wobec Pekinu - informują maklerzy.

Zobacz więcej

Reuters/FORUM

Wskaźnik Stoxx 600 Europe zniżkuje o 0,9 proc. W zniżkach przewodzą akcje spółek motoryzacyjnych, turystycznych i bankowych.

Firma Renault traci 4,7 proc. Francuski koncern samochodowy zwolni 15 tys. osób na świecie, w tym 4,6 tys. we Francji, w ramach restrukturyzacji, która ma przynieść oszczędności rzędu 2,15 mld euro w ciągu trzech lat - poinformowała w piątek w komunikacie dyrektor generalna firmy Clotilde Delbos.

Hugo Boss spada o 6 proc. po obniżeniu rekomendacji przez DZ Bank - do "trzymaj" z "kupuj".

Lufthansa zniżkuje o 2,1 proc. po raporcie S&P na temat ruchu lotniczego na świecie.

Giełdy w Europie notowały w tym tygodniu zwyżki indeksów - aż do teraz, wspierane przez optymistyczne oceny stosowanych przez władze na świecie środków stymulujących gospodarki.

Jednak pogarszające się relacje chińsko-amerykańskie, podsycane sporem o pochodzenie koronawirusa, teraz zaostrzyły się jeszcze bardziej - w reakcji na działania Chin wobec Hongkongu.

Prezydent USA przedstawi w piątek decyzje wobec Chin po tym, jak Pekin wprowadził przepisy bezpieczeństwa narodowego dla Hongkongu.

Chiński parlament formalnie zatwierdził w czwartek decyzję o narzuceniu Hongkongowi prawa o bezpieczeństwie narodowym. Projekt wywołał protesty w tym regionie, zaognił spór między Chinami i USA. Sytuacja taka może wpłynąć negatywnie na globalne ożywienie gospodarcze po okresie pandemii koronawirusa.

"USA zasygnalizowały plany odwetu przeciwko zatwierdzeniu przez Chiny ustawodawstwa dotyczącego bezpieczeństwa narodowego w Hongkongu" - mówi Ulrich Urbahn, zarządzający aktywami w Joh Berenberg Gossler & Co.

W piątek na rynku walutowym euro kosztuje 1,1104 USD, wyżej o 0,2 proc., brytyjski funt drożeje o 0,2 proc. do 1,2347 USD, a japoński umacnia się o 0,5 proc. do 107,14 za 1 USD.

Rentowność 10-letnich UST spada o 3 pb do 0,66 proc., a 10-letnich bundów traci 2 pb do -0,44 proc.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 32,95 USD, niżej o 2,25 proc.

Ropa Brent w dostawach na VII na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana w handlu elektronicznym po 34,82 USD za baryłkę, niżej o 1,33 proc.

Złoto zyskuje 0,1 proc. do 1.719,53 USD za uncję.

Od 17.00 szef Fed Jerome Powell bierze udział w wirtualnej dyskusji w Griswold Center for Economic Policy.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane