Czytasz dzięki

W zachodniej Europie indeksy rosną

  • PAP
opublikowano: 05-05-2020, 09:50

Indeksy giełd w zachodniej Europie odbijają się na początku wtorkowej sesji, po poprzednich trzech, spadkowych dniach handlu. Uwaga inwestorów koncentruje się na informacjach o wychodzeniu gospodarek w Europie z lockdownu - podają maklerzy.

Benchmarkowy wskaźnik Stoxx 600 Europe zwyżkuje o 1,7 proc. Zyskują wszystkie sektory z tego indeksu, na czele ze spółkami wydobywczymi, turystycznymi i bankami.

O 8,1 proc. rośnie kurs akcji spółki Total. Koncern podał, że w I kw. jego skorygowany zysk spadł o 35 proc. do 1,78 mld USD. Spółka powstrzymała się jednak przed cięciem dywidendy.

Prosiebensat.1 zwyżkuje o 4 proc. - analitycy Commerzbank przyznali rekomendację jego walorom "kupuj".

Vonovia zyskuje 4 proc. - spółka potwierdziła swoje wcześniejsze prognozy na 2020 r.

BNP Paribas rośnie o 6,8 proc. Spółka spodziewa się spadku zysku rocznego "po koronawirusie" nawet o 20 proc.

Hellofresh zyskuje 11 proc. po podwyższeniu guidance na 2020 r.

W Europie Włochy, które "zamroziły" swoją gospodarkę 2 miesiące temu, zaczęły ją stopniowo reaktywować. Hiszpania również zaczęła łagodzić wprowadzony reżim w gospodarce - po tygodniach jej blokowania.

Władze Czech zapowiedziały, że w ramach łagodzenia obostrzeń, począwszy od 11 maja wznowione zostanie kursowanie międzynarodowych pociągów i uruchomione zostaną znowu połączenia autobusowe z zagranicą.

Łagodzenie obostrzeń widać też w innych regionach świata.

W Kalifornii, pierwszym stanie w USA, który zamknął swoją gospodarkę z powodu koronawirusa, w piątek ma rozpocząć się luzowanie ograniczeń. Do łagodzenia restrykcji w gospodarce przygotowuje się też Arizona.

Z kolei w Azji w Hongkongu władze podały, że nadszedł czas na zniesienie środków dystansowania społecznego.

"Inwestorzy podsumowują informacje o stopniowym otwieraniu gospodarek" - mówi Fiona Cincotta, analityczka rynku w City Index.

"Optymizm związany z postępującym łagodzeniem ograniczeń blokujących gospodarki i zbliżającym się ożywieniem gospodarczym przeważa nad rosnącymi obawami o zwiększone napięcie na linii USA-Chiny związane z koronawirusem, które osłabiły nastroje na rynkach w poniedziałek" - dodaje.

We wtorek gracze rynkowi w Europie poznają wyrok niemieckiego Sądu Konstytucyjnego w sprawie zgodności zakupów obligacji przez EBC z niemiecką konstytucją. Decyzja zostanie podana o 10.00.

"Wyrok niemieckiego sądu konstytucyjnego w sprawie zgodności zakupów obligacji przez EBC z niemiecką konstytucją będzie dziś kluczowym czynnikiem dla rynków. Niekorzystny werdykt, szczególnie w odniesieniu do odchyleń od tzw. +klucza kapitałowego+ zmniejszyłby elastyczność QE realizowanego przez EBC i utrudniłby stabilizowanie rynków długu i utrzymanie pod kontrolą rentowności najbardziej wrażliwych krajów strefy euro, przede wszystkim Hiszpanii i Włoch" - piszą w nocie analitycy PKO Bank Polski.

Tymczasem kontrakty na indeksy w USA rosną o 0,8-1,1 proc.

W Azji Hang Seng w Hongkongu zyskuje ponad 1 proc., a Sensex w Indiach rośnie o 0,38 proc.

Wolne mają rynki w Japonii, Chinach i Korei Południowej.

Na rynku walutowym euro kosztuje 1,0908 USD, bez zmian, brytyjski funt rośnie o 0,2 proc. do 1,2469 USD, a japoński jen zyskuje 0,1 proc. do 106,62 za 1 USD.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 2 pb do 0,63 proc.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 22,34 USD, po zwyżce ceny o 9,56 proc.

Ropa Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 28,97 USD za baryłkę, wyżej o 6,51 proc.

Złoto bez zmian kosztuje 1.703,00 USD za uncję.

Miedź na Comex w N.Jorku drożeje o 0,5 proc. do 2,3235 USD za funt.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane