Czytasz dzięki

W zachodniej Europie indeksy rosną

  • PAP
opublikowano: 11-05-2020, 09:44

Indeksy giełd w zachodniej Europie rosną na fali optymizmu związanego ze stopniowym otwieraniem gospodarek lub zapowiedziami takich działań w wielu regionach na świecie, podają maklerzy.

Benchmarkowy wskaźnik Stoxx 600 Europe zwyżkuje o 0,5 proc. Zwyżkom przewodzą spółki z sektora bankowego, turystycznego i wydobywczego.

Akcje spółki Victrex tanieją o 2,6 proc. po spadku zysku w I połowie roku obrachunkowego.

Wirecard zyskuje 11 proc. po zmianach przeprowadzonych w zarządzie spółki.

Globalna liczba przypadków zarażenia koronawirusem przekroczyła już 4 mln osób, ale sytuacja epidemiczna poprawia się w wielu regionach, m.in. w USA, Europie, Chinach i Nowej Zelandii.

Brytyjski premier Boris Johnson przedstawił w niedzielę wieczorem plan stopniowego i warunkowego znoszenia w Anglii ograniczeń wprowadzonych w celu zatrzymania epidemii koronawirusa. W ramach tego planu uruchomiony zostaje pięciostopniowy system wskazujący zagrożenie koronawirusem - najwyższy, piąty poziom oznacza, że służba zdrowia nie jest w stanie sobie poradzić ze skalą epidemii, a najniższy - że choroby nie ma w kraju.

Jak ocenił Johnson, dzięki podejmowanym przez ostatnie dwa miesiące wysiłkom Wielka Brytania przechodzi obecnie z poziomu czwartego na trzeci.

W pierwszym etapie łagodzenia ograniczeń, od poniedziałku, do pracy będą mogły wrócić te osoby, które nie mogą pracować z domu, ale powinny one unikać transportu publicznego. Johnson wskazał, że chodzi m.in. o osoby zatrudnione w budownictwie czy przemyśle, ale dodał też, że firmy dostaną wytyczne, w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Natomiast od środy zniesione zostanie też ograniczenie jednego wyjścia z domu dziennie w celu uprawiania aktywności fizycznej.

Z kolei premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern przekazała w poniedziałek, że od czwartku będą mogły działać restauracje, kawiarnie, kina, centra handlowe i będzie można podróżować po kraju.

Szefowa nowozelandzkiego rządu dodała, że szkoły będzie można otwierać od następnego poniedziałku 18 maja, a bary - od czwartku 21 maja. Zgromadzenia będą ograniczone do 10 osób - poinformowała.

W Szanghaju otwarto ponownie Disneyland - będzie to jeden z największych testów tego, czy masowe spotkania mogą odbywać się z zachowaniem warunków bezpieczeństwa.

Tymczasem w USA w ciągu ostatniej doby zmarło 776 osób zakażonych koronawirusem. To najniższy dobowy przyrost zgonów od marca. Przez kilka ostatnich tygodni bilans dziennych przypadków śmiertelnych wahał się między 1.000 a 2.500.

Również inne kraje, m.in. Włochy, Francja, Niemcy i Wielka Brytania, notują najmniej wypadków śmiertelnych z powodu koronawirusa od marca.

"Rynki koncentrują teraz swoją uwagę na wysiłkach związanych z ponownym otwieraniem gospodarek" - mówi Nathan Thooft, szef globalnej alokacji aktywów w Manulife Investment Management.

Na rynku walutowym euro kosztuje 1,0833 USD, niżej o 0,1 proc., brytyjski funt zniżkuje o 0,1 proc. do 1,2394 USD, a japoński jen traci 0,5 proc. do 107,19 za 1 USD.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 1 pb do 0,69 proc., a 10-letnich bundów zwyżkuje o 2 pb do -0,52 proc.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 24,23 USD, po zniżce ceny o 2,14 proc.

Ropa Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana w handlu elektronicznym po 30,41 USD za baryłkę, niżej o 1,84 proc.

Złoto zyskuje 0,3 proc. do 1.707,66 USD za uncję.

Miedź na LME w Londynie drożeje o 0,9 proc. do 5.319 USD za tonę.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane