Czytasz dzięki

W zachodniej Europie indeksy zyskują

  • PAP
opublikowano: 01-06-2020, 09:58

Giełdy w zachodniej Europie zwyżkują - na rynkach ulga co do relacji USA-Chiny, które w ostatnich tygodniach były mocno napięte. Inwestorzy oczekują też, że Europejski Bank Centralny wesprze gospodarkę w regionie, informują maklerzy.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Wskaźnik Stoxx 600 Europe zwyżkuje o 1,0 proc. Zyskują wszystkie sektory na czele z firmami wydobywczymi, turystycznymi i bankami. Walory firm chemicznych i opieki zdrowotnej zachowują się nieco słabiej.

Nokia zyskuje 3 proc. po podwyższeniu rekomendacji przez JP Morgan do "przeważaj" z "neutralnie".

AB Foods zwyżkuje o 3,6 proc. po komunikacie o otwarciu wszystkich sklepów Primark od 15 czerwca.

W poniedziałek są zamknięte rynki w Niemczech i Szwajcarii.

Akcje europejskie zyskują w poniedziałek i jeśli pozytywne nastroje będą przeważać do końca tygodnia giełdy w regionie mogą zaliczyć trzeci z kolei tydzień ze wzrostem notowań.

Nastroje na rynkach poprawiły się po tym, jak prezydent USA Donald Trump w piątek powstrzymał się od przedstawienia surowych sankcji za nowe chińskie prawo bezpieczeństwa narodowego dla Hongkongu.

"Hongkong nie jest już na tyle autonomiczny, by Stany Zjednoczone mogły traktować go w sposób uprzywilejowany" - oświadczył Trump. Zapowiedział koniec takiej polityki.

Trump przekazał też, że Waszyngton podejmie kroki, by nałożyć sankcje na tych przedstawicieli władz Hongkongu, którzy mają udział w podważaniu autonomii tego regionu Chin.

"Wypowiedź prezydenta Trumpa w piątek była dość +wyciszona+ i mniej agresywna niż się obawiały rynki" - mówi Ahane Oliver, szef strategii inwestycyjnej w AMP Capital Investors Ltd.

Inwestorzy liczą też, że Europejski Bank Centralny zdecyduje się w tym tygodniu na zwiększenie pakietu stymulowania gospodarki, aby wesprzeć ją po epidemii kornawirusa. W czwartek EBC poda swoją decyzję ws. polityki pieniężnej.

W poniedziałek na rynku walutowym euro kosztuje 1,1134 USD, wyżej o 0,3 proc., brytyjski funt drożeje o 0,5 proc. do 1,2404 USD, a japoński umacnia się o 0,2 proc. do 107,61 za 1 USD.

Rentowność 10-letnich UST zyskuje 1 pb do 0,67 proc., a 10-letnich bundów rośnie 3 pb do -0,42 proc.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 35,48 USD, niżej o 0,06 proc.

Ropa Brent w dostawach na VIII na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana w handlu elektronicznym po 37,80 USD za baryłkę, niżej o 0,08 proc.

Złoto zyskuje 0,6 proc. do 1.740,16 USD za uncję.

W poniedziałek inwestorzy poznają przed południem wskaźniki PMi w przemyśle w V m.in. we Francji, Niemczech, strefie euro i W.Brytanii.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane