Czytasz dzięki

W zachodniej Europie mocne spadki indeksów

  • PAP
opublikowano: 22-05-2020, 09:50

Na giełdach w zachodniej Europie notowane są mocne spadki indeksów. Na rynkach widać niepokój o ryzyka geopolityczne w Azji, podają maklerzy.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Wskaźnik Stoxx 600 Europe traci 1,6 proc.

Akcje spółki SanLorenzo tanieją o 4,4 proc. Firma rozważa przejęcie Perini Navi.

Go-Ahead traci 15 proc. po słabej prognozie zysku tej grupy transportowej.

HSBC i Standard Chartered zniżkują w reakcji na zamieszanie wokół sytuacji w Hongkongu.

Graczy rynkowych niepokoi stanowisko Chin wobec Hongkongu po tym, jak Chiny ogłosiły plany dotyczące bezpieczeństwa narodowego w Hongkongu, co zdaniem komentatorów może oznaczać znaczne ograniczenie autonomii Hongkongu.

Chińskie władze rozważają wprowadzenie w Hongkongu przepisów zakazujących m.in. działalności terrorystycznej, separatystycznej i wywrotowej przeciwko władzom centralnym, a także zagranicznych ingerencji w sprawy regionu.

Prawu o bezpieczeństwie narodowym stanowczo sprzeciwiają się hongkońscy demokraci i uczestnicy antyrządowych protestów. Ich zdaniem takie przepisy mogą posłużyć do ograniczenia swobód obywatelskich i autonomii regionu, gwarantowanych zgodnie z zasadą "jednego kraju, dwóch systemów".

Wśród inwestorów rosną też obawy związane z kondycją gospodarki Chin po tym, jak władze po raz pierwszy od 1990 r. nie zdecydowały się na określenie celu PKB w 2020 r.

W piątek rozpoczęła się doroczna sesja chińskiego parlamentu. Premier Chin Li Keqiang nie ogłosił celu wzrostu PKB, chociaż zapowiedział wsparcie dla gospodarki.

Do tego nie widać sygnałów o słabnięciu sporu USA-Chiny o koronawirusa po tym, jak prezydent USA Donald Trump oskarżył chińskie władze o "niekompetencję" w związku z epidemią koronawirusa, co doprowadziło do "masowego, światowego zabójstwa!".

Amerykański senat zatwierdził z kolei ustawodawstwo, które może uniemożliwić chińskim firmom, m.in takim jak Alibaba Group Holding Ltd. czy Baidu Inc., notowania na amerykańskich giełdach.

Na rynku walutowym euro kosztuje 1,0915 USD, niżej o 0,3 proc., brytyjski funt traci 0,3 proc. do 1,2181 USD, a japoński jen zyskuje 0,2 proc. do 107,36 za 1 USD.

Rentowność 10-letnich UST w dół o 4 pb do 0,63 proc., 10-letnich brytyjskich papierów skarbowych zniżkuje o 6 pb do 0,171 proc., a 10-letnich bundów - w dół o 3 pb do -0,50 proc.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 31,87 USD, niżej o 6,10 proc.

Ropa Brent w dostawach na VII na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana w handlu elektronicznym po 34,28 USD za baryłkę, niżej o 4,96 proc.

Złoto zyskuje 0,5 proc. do 1.735,09 USD za uncję.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane