Czytasz dzięki

W zachodniej Europie na giełdach początek był słaby, ale już widać odbicie

  • PAP
opublikowano: 12-06-2020, 09:46

Inwestorzy na giełdach w zachodniej Europie rozpoczęli ostatnią w tym tygodniu sesję w słabych nastrojach, ale już widać poprawę sentymentu. Rynki w regionie mogą jednak zaliczyć pierwszą tygodniową zniżkę indeksów od 4 tygodni - informują maklerzy.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Indeks Stoxx 600 Europe zniżkował nawet o 1,0 proc. - to "nic" w porównaniu ze spadkiem w czwartek o 4,1 proc. Traciły wszystkie z 19 sektorów z tego indeksu - na czele ze spółkami z branży turystycznej, naftowej i ubezpieczeniowej. Lepiej zachowywały się walory spółek browarniczych i użyteczności publicznej.

Teraz jednak na europejskich parkietach zrobiło się zielono po zwyżkach benchmarkowych wskaźników.

Akcje spółki Pearson - wydawcy edukacyjnego, zwyżkują o 8,2 proc., do najwyższego poziomu od ponad 2 miesięcy w reakcji na nabycie pakietu 5,4 proc. walorów firmy przez Cevian Capital.

IQE zyskuje 8,7 proc. po aktualizacji danych z I kw. Spółka spodziewa się w I kw. wyższych przychodów, a w I połowie roku ich wzrostu łącznie o 27 proc.

Games Workshop zwyżkuje o 5,5 proc. - spółka notuje mocniejsze ożywienie w swojej działalności niż się tego spodziewano.

Inwestorzy obawiają się wystąpienia drugiej fali zakażeń koronawirusem, co zniwelowałoby dotychczasowe kruche odbicie w globalnej gospodarce.

Na świecie liczba zakażeń koronawirusem jest coraz wyższa - zabił on jak dotąd ponad 417 tys. osób. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 7,4 milionów.

W USA liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do prawie 113 tys. Łączna liczba zakażeń od początku pandemii sięga w USA już 2 mln.

"Takie indeksy jak DAX czy S&P 500 osiągnęły już nasze prognozy, jakie zakładaliśmy na koniec tego roku" - mówi tymczasem Stefan Kreuzkamp, dyrektor inwestycyjny DWS.

"W II połowie roku inwestorzy mogą się spodziewać większej zmienności na giełdach i przejściowych +niepowodzeń+. Pojawiające się spadki należy jednak postrzegać jako okazje do zakupów" - dodaje.

W piątek przed otwarciem sesji w Stanach Zjednoczonych kontrakty na indeksy rosną tymczasem o 1,3-1,6 proc.

"Kontrakty w USA odbijają się w oczekiwaniu, że ostatnie przyspieszenie we wzroście nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Stanach niekoniecznie może oznaczać, że już druga fala pandemii puka do drzwi" - mówi Ipek Ozkardeskaya, starszy analityk Swissquote Bank.

W piątek na rynku walutowym euro kosztuje 1,1314 USD, a japoński jen traci 0,3 proc. do 107,20 za 1 USD.

Rentowność 10-letnich UST spada o 6 pb do 0,69 proc.

Baryłka ropy WTI w dostawach na VII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 35,13 USD, niżej o 3,33 proc.

Ropa Brent w dostawach na VIII na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 37,40 USD za baryłkę, niżej o 2,98 proc.

Złoto bez zmian kosztuje 1.731,00 USD za uncję.

O 11.00 zostanie podana informacja o produkcji przemysłu w strefie euro w IV. Analitycy spodziewają się spadku mdm o 18,5 proc., a rdr - spadku o 28,8 proc.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane