W Zakopanem ruszyła budowa toru łyżwiarskiego za 8 mln zł

(Marek Druś)
opublikowano: 06-12-2006, 17:09

W Zakopanem rozpoczęła się budowa sztucznie mrożonego toru do łyżwiarstwa szybkiego. W środę uroczyście wbito pierwszą łopatę w plac budowy. Nowoczesny, pełnowymiarowy tor ma być gotowy do końca przyszłego roku. Jego budowa będzie kosztowała ponad 8 mln zł.

W Zakopanem rozpoczęła się budowa sztucznie mrożonego toru do łyżwiarstwa szybkiego. W środę uroczyście wbito pierwszą łopatę w plac budowy. Nowoczesny, pełnowymiarowy tor ma być gotowy do końca przyszłego roku. Jego budowa będzie kosztowała ponad 8 mln zł.

Nowy tor będzie miał szerokość 13 m i prostą o długości ponad 110 m. "Obiekt będzie się składał z dwóch torów do jazdy szybkiej o szerokości 4 m i jednego rozgrzewkowego o szerokości 5 m. Będzie miał długość 400 m, a wewnętrzne lodowisko będzie mieć 1 900 m kwadratowych" - przypomniała dyrektor Ośrodka Przygotowań Olimpijskich COS w Zakopanem, Wanda Chorążewska.

Tor powstanie w miejscu starego, naturalnie mrożonego, w sąsiedztwie skoczni narciarskich, u podnóża Tatr. Będzie działał przez około sześć miesięcy w roku. Dotychczas funkcjonujący tor ograniczał sezon łyżwiarski pod Tatrami do około dwóch miesięcy.

"Ze względu na parametry techniczne, klimatyczne oraz piękne położenie mamy gwarancję, że będą do nas przyjeżdżać łyżwiarze z całego świata" - dodała Chorążewska.

W tym roku wykonane zostanie przyłącze energetyczne wraz z dwoma transformatorami do zasilania instalacji mrożenia. Budowa samego toru będzie realizowana w przyszłym roku. Inwestycja zostanie sfinansowana z pieniędzy pochodzących z totalizatora sportowego oraz w niewielkiej części z funduszy wypracowanych przez zakopiański Ośrodek Przygotowań Olimpijskich COS.

Pierwszą naprawdę dużą imprezą sportową na nowym torze będą Mistrzostwa Świata juniorów w łyżwiarstwie szybkim, które zaplanowano na luty 2009 r.

Tor w Zakopanem będzie czwartym pełnowymiarowym, sztucznie mrożonym obiektem łyżwiarstwa szybkiego w Polsce, po Warszawie, Tomaszowie Mazowieckim i Sanoku.

Wicedyrektor zakopiańskiego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich COS, Piotr Apollo, powiedział PAP, że przyszłym roku zostanie gruntownie zmodernizowana kolejka krzesełkowa dla skoczków na Wielkiej Krokwi. Potem ma być przebudowany pawilon pod skocznią. W dalszej przyszłości władze ośrodka planują też modernizację boiska do piłki nożnej, które jest najwyżej położonym tego rodzaju obiektem w Polsce. Na wysokości 910 m n.p.m. chętnie trenują drużyny z całego kraju, bo to podnosi wydolność i kondycję piłkarzy.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W Zakopanem ruszyła budowa toru łyżwiarskiego za 8 mln zł