W zamian za udziały, rząd pomoże liniom Air Canada

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 13-04-2021, 17:17

Kanadyjski przewoźnik lotniczy, linie Air Canada doszły do porozumienia z tamtejszym rządem odnośnie pomocy finansowej. Jej wartość zarówno w postaci pożyczki, jak i kapitału szacowana jest na 5,9 mld CAD (4,7 mld USD). Stanie się to kosztem przejęcia części udziałów, informuje Bloomberg.

Guy Barnea/Pixabay

Zgodnie z zawartą umową, rząd ponownie stanie się akcjonariuszem największego kanadyjskiego przewoźnika, kupując w preferencyjnej cenie akcje o wartości 500 mln CAD. Wynegocjowane zostały również warranty pozwalające na zakwalifikowania przewoźnika do pięciu nowych linii kredytowych o wartości 5,38 mld CAD.

Szacuje się, że w sytuacji gdyby warranty zostały wykonane, państwo stałoby się właścicielem 9,7 proc. udziałów przewoźnika.

Ze swojej strony Air Canada zobowiązały się do utrzymania zatrudnienia na poziomie z 1 kwietnia, a także zakupu 33 samolotów Airbus A220 produkowaneych w kanadyjskim zakładzie w Quebecu. Dodatkowo spółka ma ograniczyć program skupu akcji i dywidendę, zaś kierownictwo nie będzie mogło zarobić więcej niż 1 mln CAD.

Linia ma wyemitować także 21,6 mln nowych akcji.

W latach 80-tych minionego wieku państwo sprzedało posiadane udziały w Air Canada i linia stała się całkowicie prywatnym przedsięwzięciem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane