Czytasz dzięki

W zarządzaniu chodzi o to, by traktować z szacunkiem drugiego człowieka

opublikowano: 13-12-2018, 22:00

Agata Paluch, prezes firmy Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe Bud-Las

Do firmy trafiłam w 2000 r., zaraz po studiach na Wydziale Matematyczno- -Fizycznym Politechniki Śląskiej — specjalność: matematyczne metody w ekonomii i zarządzaniu. W sumie miałam inne plany na przyszłość i wymarzony zawód, ale dziś, z perspektywy czasu, nie żałuję, że jestem tu, gdzie jestem. Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe Bud-Las w Katowicach działa od 27 lat, jest stabilne organizacyjnie i finansowo. Obecnie zajmujemy się wydobywaniem piasku z dwóch zakładów — kopalń piasku Okradzionów i Herby. Prowadzone są też procedury umożliwiające eksploatację kolejnych udokumentowanych złóż tego surowca.

Przeszłam w firmie długą drogę — od stażysty przez kierownika tartaku, główną księgową, prokurenta, aż do objęcia funkcji prezesa. Dzięki temu znam tę działalność od podszewki i łatwiej mi organizować pracę na poszczególnych stanowiskach, jak również kontrolować wszystkie etapy produkcji. Nasze przedsiębiorstwo jest firmą rodzinną. Wbrew powszechnej opinii to nie zawsze ułatwia zarządzanie, ale daje pewien komfort stabilności zajmowanego stanowiska. Wierzę, że w zarządzaniu chodzi przede wszystkim o to, by traktować z szacunkiem drugiego człowieka, zawsze jednak jasno i konsekwentnie stawiając sprawy. Gdybym miała coś radzić młodym ludziom, to uważam, że przede wszystkim trzeba lubić to, co się robi, być rzetelnym, uczciwym wobec pracowników, kontrahentów, a nawet wobec urzędnika, który stawia bezsensowne bariery. Lubię załatwiać sprawy tzw. beznadziejne, każda z nich może być moim małym sukcesem. Oczywiście każdy popełnia błędy, ale nie traktuję ich jako porażki, lecz naukę na przyszłość. Nie potrafiłabym pracować przede wszystkim bez współpracowników, na których można polegać. Dostępne w dzisiejszych czasach środki komunikacji również bardzo ułatwiają zarządzanie i sprawną pracę.

Jestem zamężna, mam dwoje dzieci: 13-letnią córkę i 7-letniego syna. Zawsze powtarzam, że najpierw jestem matką, a dopiero potem prezesem. Lubię czytać książki, żeby się oderwać od rzeczywistości i odstresować. Jeśli mam czas, to projektuję i szyję — głównie odzież dla dzieci, ale czasem też coś dla siebie. Nigdy nie uderzyłam głową w szklany sufit. Sama nie wiem, jak bym się wtedy zachowała, to mi się po prostu nie przytrafiło. Czasy mamy niepewne. Gdyby mówić o marzeniach, to chciałabym, żeby za 10 lat nie było gorzej. Czekam też na większe zaufanie państwa do obywatela i przedsiębiorcy. [MZ, FOT. ARC]

Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe Bud-Las

Firma z Katowic od 1991 r. działa w branży budownictwa i produkcji materiałów budowlanych. Kontynuuje wieloletnie tradycje przedsiębiorstwa budowlanego, funkcjonującego w strukturach organizacyjnych Lasów Państwowych. Zajmuje się głównie produkcją i sprzedażą wyrobów z drewna oraz piasku budowlanego. Jest spółką ze 100-procentowym udziałem kapitału prywatnego. Zatrudnia na stałe kilka osób, większość obsługi zleca firmom zewnętrznym. Ma stałych dostawców i kooperantów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane