W związku z GetBack resort finansów domaga się zmian prawnych

  • PAP
opublikowano: 30-05-2018, 13:34
aktualizacja: 30-05-2018, 13:35

Ministerstwo Finansów wystąpiło do Komisji Nadzoru Finansowego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o przekazanie propozycji ewentualnych zmian prawnych, które przeciwdziałałyby praktykom missellingu produktów finansowych, czyli sprzedaży produktów lub usługi niedostosowanej do potrzeb i zamożności klienta - napisał wiceminister finansów Leszek Skiba w odpowiedzi na interpelację poselską.

Chcesz być na bieżąco z informacjami na temat Getbacku? Zapisz się na nasz darmowy newsletter.

Projekt pilotowany przez Leszka Skibę, wiceministra finansów, ma zwiększyć bazę transakcji na potrzeby walki z praniem brudnych pieniędzy.
Zobacz więcej

NA WSZELKI WYPADEK:

Projekt pilotowany przez Leszka Skibę, wiceministra finansów, ma zwiększyć bazę transakcji na potrzeby walki z praniem brudnych pieniędzy. Marek Wiśniewski

"(...) w związku z pojawiającymi się informacjami wskazującymi, że przy oferowaniu klientom detalicznym obligacji emitowanych przez spółkę GetBack mogło dochodzić do bezprawnego lub godzącego w dobre obyczaje działania instytucji pośredniczących w sprzedaży tych instrumentów finansowych, Ministerstwo Finansów wystąpiło do Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego oraz Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o przekazanie propozycji ewentualnych zmian prawnych, które przeciwdziałałyby praktykom missellingu produktów finansowych" - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Misselling to sprzedaż produktu lub usługi, która nie jest dostosowana do możliwości lub potrzeb klienta.

Skiba przypomniał, że działalność spółki GetBack podlega obecnie wyjaśnieniom prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz Prokuraturę Krajową.

"Sprawa ta, jak również działania podmiotów uczestniczących w procesie sprzedaży obligacji GetBack, są także monitorowane przez Ministerstwo Finansów. Ponadto decyzją Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej otwarte zostało postępowanie restrukturyzacyjne w trybie przyspieszonego postępowania układowego" - napisał Skiba.

Wiceminister w odpowiedzi na pytanie dotyczące działań, jakie zamierza podjąć resort finansów w związku z nieetyczną sprzedażą produktów, zapewnił, że resort w ramach swoich kompetencji jako regulatora dokłada wszelkich starań, aby przepisy stanowiące prawne otoczenie rynku finansowego w Polsce służyły jak najlepiej rozwojowi tego rynku, jego bezpieczeństwu i wzmocnieniu zaufania wśród inwestorów.

Jak przykład takich regulacji podał uchwaloną z inicjatywy rządu ustawę o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw. Wyjaśnił, że zrobiono to w celu wyeliminowania praktyki, gdzie podmioty nienadzorowane prezentowały potencjalnym nabywcom informacje o oferowanych instrumentach finansowych (np. obligacji emitowanych w drodze oferty niepublicznej).

"Ustawa ta w istotny sposób poszerzyła definicję oferowania instrumentów finansowych" - informuje Skiba.

Wiceminister stwierdził, że dzięki zmienionej definicji oferowania, pośrednictwo m.in. na rzecz emitenta w pozyskiwaniu od inwestorów kapitału na rynku kapitałowym jest działalnością nadzorowaną, na której prowadzenie niezbędne staje się uzyskanie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

W jego ocenie przyjęte rozwiązanie pozwoli na uporządkowanie sytuacji związanej z oferowaniem i na eliminowanie podmiotów, które nie posiadając zezwolenia nakłaniałyby inwestorów w różnorodny sposób m.in. do nabywania oferowanych akcji lub obligacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy