Wady i zalety: Faktoring pod wieloma względami bywa lepszy niż kredyt

AGO
15-09-2011, 00:00

Jedną z form finansowania w działalności handlowej jest faktoring, który polega na wcześniejszym uzyskaniu należności z tytułu transakcji z odroczonym terminem płatności. Na długo przed jego upływem faktor wypłaca przedsiębiorcy należne mu pieniądze, pomniejszone o swoją prowizję.

Ta coraz popularniejsza forma pozyskiwania pieniędzy może być alternatywą dla kredytu bankowego. Warto więc poznać jej zalety i wady.

Faktoring jest droższy niż kredyt. Wynika to przede wszystkim z prowizji od wykupu faktur, która jest stosowana w transakcjach faktoringowych, zaś nie występuje przy kredytach.

Faktoring w odmianie niepełnej nie daje korzystającej z niego firmie gwarancji na wypadek, gdy kontrahent nie ureguluje należności w terminie. Wówczas korzystający z faktoringu musi zwrócić pieniądze faktorowi i samodzielnie windykować należność od partnera handlowego.

Faktoring jest bardziej dostępnym rodzajem finansowania niż kredyt. Zwykle nie stosuje się w nim dodatkowych zabezpieczeń, np. w postaci hipoteki. Faktor przede wszystkim zwraca uwagę na strukturę należności, m.in. na liczbę odbiorców i ich jakość, okres współpracy i opóźnienia w płatnościach.

Korzystanie z faktoringu nie tylko nie obniża zdolności kredytowej firmy, ale wzmacnia jej wiarygodność wobec banków.

W odmianie pełnej faktoringu, która jest droższa od niepełnej, to faktor przejmuje wszystkie działania związane z windykacją należności w razie gdy kontrahent nie płaci w terminie.

Faktoring jest bardziej elastyczny niż kredyt. Jeśli obroty klienta z odbiorcami objętymi umową faktoringową rosną, może się on starać o wyższy limit faktoringowy.

Faktoring w obu odmianach wiąże się z profesjonalnym administrowaniem wierzytelnościami, które poprawia dyscyplinę płatniczą kontrahentów.

W porównaniu z kredytem obrotowym faktoring pozwala lepiej zarządzać płynnością finansową przedsiębiorstwa, a wartość finansowania jest zawsze dostosowana do potrzeb dostawcy.

Faktoring pozwala przedsiębiorcy skupić się na rozwoju firmy.

Faktorzy i bankowcy przyznają jednak zgodnie, że faktoringu nie należy postrzegać jako usługi mogącej zastąpić kredyt obrotowy, lecz jako jedną z uzupełniających go form finansowania działalności handlowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AGO

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Wady i zalety: Faktoring pod wieloma względami bywa lepszy niż kredyt