Wahania na europejskich giełdach

WST
13-07-2009, 12:46

Poniedziałkowa sesja na  zachodnioeuropejskich parkietach nie przynosi przełomu. Indeksy poddają się wahaniom odzwierciedlając niezdecydowanie inwestorów. Tracą oni powoli nadzieję na kontynuację obserwowanego w drugim kwartale trendu wzrostowego. Obóz byków nie zamierza jednak oddawać pola bez walki, co widoczne jest w podejmowanych co  jakiś czas próbach odreagowania.

Nie inaczej jest dzisiaj. Po słabym początku, kolejne godziny przyniosły poprawę nastrojów i wyjście części wskaźników ponad poziomy piątkowych zamknięć. Szybko jednak doszło do kontrataku ze strony sprzedających. W godzinach południowych kontrole nad rynkiem zaczął znów odzyskiwać popyt.

I tak już gorącą atmosferę dodatkowo podgrzała Nomura. Japoński broker obniżył do „niedoważaj” rekomendacje dla akcji europejskich spółek kontynentalnych i podwyższył do „neutralnie” dla walorów amerykańskich firm.

Niepokój na rynku surowcowym, gdzie znów tanieje ropa, a miedź nie wykazuje wyraźnego trendu wymusza przecenę spółek reprezentujących sektor wydobywczy. Mocno tanieją papiery BHP Billiton i Rio Tinto. Przecena to również następstwo informacji o ponad 70 proc. spadku kwartalnego zysku w przypadku Posco, południowokoreańskiego giganta hutniczego. Sygnalizuje to bowiem dalsze problemy z popytem na stal.

Do udanych nie zaliczą poniedziałku akcjonariusze Brit Insurance. Kurs brytyjskiego ubezpieczyciela poddał się korekcie po zredukowaniu oceny inwestycyjnej przez KBW ze „zgodnie z rynkiem” do „niedoważaj”.

Jedną z niewielu gwiazd dzisiejszej sesji jest holenderski Philips. Największy na świecie producent elektroniki użytkowej zaskoczył zyskiem za drugi kwartał. Spółce udało się zarobić netto 44 mln EUR, podczas gdy analitycy oczekiwali straty rzędu 122,5 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Wahania na europejskich giełdach